FS Míkovjan

Folklorní soubor Míkovjan z Míkovic byl založen v 70 letech a patřil mezi slovácké folklórní soubory, které byly udržovateli lidových písní, tanců a tradic na Uherskohradišťsku. Nedílnou součástí souboru jsou tradice, konané v rodných Míkovicích, procházející celým koloběhem roku. Od fašanku, dožínek, tradičních slováckých hodů s právem a dalších, až po prezentaci na festivalech, Kopaničářských slavnostech, Dolňáckých slavnostech v Hluku atd..

Folklorní soubor Míkovjan byl výjimečný především obrovskou naturou členů, kteří byly velkými folklorními osobnostmi. Manželé Staškovi, zakladatelé souboru a do dnešního dne udržovateli tradic v Míkovicích až po zpěváky, kteří každoročně zastupovali soubor i vesnici na soutěži ,,Slováckého koštéřu“ a nesmíme zapomenout na legendární muziku Burčáci, kteří do dnešní doby patří mezi uznávané cimbálové muziky Slovácka. Další vynikající zpěváky sdružovaly sbory. A to mužský sbor a později i ženský sbor z Míkovic.

Po několika letech od doby, kdy soubor přerušil svou činnost, založila nová generace folklorní taneční skupinu. V roce 2002 byl založen, z mladých lidí převážně amatérských tanečníků, kteří se ve stejném roce účastnili tradičních hodů, folklorní soubor. Soubor nesl název Míkovská chasa.

Po třech letech svého působení přejal ,,tradiční název“ Folklorní soubor Míkovjan. Taneční soubor vytvořil mnoho tanečních choreografií, vycházejících převážně z oblastí Slovácka a pomezí Slovenska, které byly prezentovány na různorodých akcí po celé České republice (Kopaničářské slavnosti, Vlčnovská jízda králů, Dolňácké slavnosti, Slavnosti na Javořině, Slovácké slavnosti vína, Praha, Dožínkové slavnosti v Kroměříži, Dožínky v Míkovicích, akce na Uherskohradišťsku a další) ale i v zahraničí (Slovinsko, Slovensko-Folklórní festival v Očové, Bratislava).

Později soubor začal spolupracovat s mužským a ženským sborem z Míkovic a nadále tvoří společně jednu složku a to Folklorní sdružení Míkovice. Vedení tanečního souboru se ujala Jana Kučerová, která se po dlouhou dobu angažovala jako organizační vedoucí souboru, umělecká vedoucí souboru a choreografka. Soubor v minulosti doprovázela také cimbálová muzika Mladí Burčáci s primášem Zdeňkem Staškem a hostující muzikou byla taktéž cimbálová muzika Slačáci a cimbálová muzika Ohnica.

​V roce 2017 se prostřídala generace tanečníků a soubor omládl jak tělem tak i duší. Jana Kučerová stále plní funkci vedoucí souboru a choreografky, ovšem funkci organizační vedoucí převzala Romana Šáchová. Změna se nevyhla ani hudebnímu doprovodu. Folklorní soubor Míkovjan začal spolupracovat s Cimbálovou Muzikou Litera z Vlčnova, která je doprovází na všech vystoupení a akcích. 

Kontakt

Mgr.A. Jana Trubačíková

jankakuc@seznam.cz

775 033 388