13.
prosince
2022

MUSICA: Musica Figuralis

začátek
19:30
místo
Reduta
kategorie
Koncerty, Musica
vstupné
110 Kč, abonenti zdarma

Marek Čermák - umělecký vedoucí

Musica Figuralis je vokálně-instrumentální těleso zaměřené na stylovou interpretaci hudby druhé poloviny 18. století v rámci provozovací praxe na dobové nástroje. Soubor za účelem provádění chrámové, později i světské hudby pozdně barokní Moravy založil roku 1997 dirigent, cembalista a varhaník Marek Čermák. Umělecká činnost ansámblu se po pěti letech existence vyprofilovala na uvádění novodobých premiér pozdně barokní a klasicistní hudby dochované na území Čech, Moravy, Slezska, Rakouska, Slovenska a Maďarska. Repertoár souboru se orientuje převážně na tvorbu prozatím neznámých skladatelů, přičemž poslání tělesa tkví v účinné propagaci naší domácí hudby formou koncertů a nahrávek. Mezi nejhranější autory se řadí dómští kapelníci v Olomouci, skladatelé rezidenčních zámeckých kapel vysoké církevní šlechty a řádoví komponisté spolu s kantory působícími v bývalých zemích Habsburské monarchie. Musica Figuralis představuje ve svých programech díla v rozsahu tvorby komorní, symfonické, chrámové, operní a oratorní.

MAREK ČERMÁK

Je absolventem orchestrálního dirigování na brněnské JAMU. Své hlavní zaměření soustředí na interpretaci tzv. staré hudby, výjimečně na díla 20. století a hudby soudobé. Teoretické a historické poznatky v oboru provozovací praxe založil na studiu hudebních traktátů a archiválií z doby 18. a 19. století, zkušeností orchestrálního řízení a ansámblové hry pak v rámci dirigentské praxe s nejrůznějšími soudobými i historickými soubory, praktické zkušenosti na poli hry komorní a sólové získal u hráčů Shaleva ad El a Jamese Johnstona. V současné době se intenzivně věnuje výzkumu hudby a životních osudů skladatelských osobností působících v rámci moravské provenience.

Je uměleckým vedoucím souboru Musica Figuralis, spolupracuje se soubory Collegium Marianum, Czech ensemble baroque, Collegium Wartberg, Die Freitagsakademie, Capella Ornamentata, Societas incognitorum, Solamente naturali, Ensemble versus, ad.

Těžištěm jeho působení je řízení a propagace projektů zaměřených na obnovené premiéry moravské, rakouské a české hudby z doby 2. poloviny 18. století v autentické interpretaci na dobové nástroje.

Mohlo by vás zajímat

JAZZ: Tenor Battle (CZ, SK, UK)
JAZZ: Tenor Battle (CZ, SK, UK)
6. října
19:30
Reduta
MUSICA:  Vítězové Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové
MUSICA: Vítězové Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové
11. října
19:30
Reduta
listopad 2022
JAZZ: Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet
JAZZ: Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet
24. listopadu
19:30
Reduta
únor 2023
MUSICA: Mucha trio
MUSICA: Mucha trio
21. února
19:30
Reduta
březen 2023
MUSICA: Collegium Marianum
MUSICA: Collegium Marianum
7. března
19:30
Reduta
duben 2023
MUSICA: Orbis Trio & Jiří Pinkas
MUSICA: Orbis Trio & Jiří Pinkas
25. dubna
19:30
Reduta