16.
ledna
2025

JAZZ: Ondřej Štveráček Quartet

začátek
19:30
místo
Reduta
kategorie
Koncerty
vstupné
180 Kč

Ondřej Štveráček – saxofon | Stanislav Mácha – klavír | Tomáš Baroš – kontrabas | Jesse Simpson /USA/ – bicí

Jeden z nejlepších jazzových kvartetů v ČR tentokrát se skvělým americkým bubeníkem Jessem Simpsonem.  

Kvartet saxofonisty Ondřeje Štveráčka patří v ČR k nejlépe šlapajícím jazzovým kvartetům, který osobitě rozvíjí harbopovou a bebopovou tradici. V rámci zimního turné vystoupí Štveráček s klavíristou Stanislavem Máchou, kontrabasistou Tomášem Barošem a za bicími usedne skvělý americký bubeník Jesse Simpson, spolupracovník řady hvězd světového jazzu jako jsou například Joe Lovano, John Abercrombie, Chris Cheek, Louie Bellson, Marc Copland, Kevin Hays a další. Saxofonista a skladatel Ondřej Štveráček je již téměř dvě dekády považován za jednoho z nejvýraznějších a technicky nejvyzrálejších saxofonistů u nás.

Saxofonista Ondřej Štveráček patří už více než dekádu k nejvýraznějším postavám nastupující jazzové generace v Česku. Je kmenovým hráčem orchestru Gustava Broma, pravidelně spolupracuje s výraznými hráči pohybujícími se ve středoevropském regionu. Vedle aktivit sidemana však pilně rozvíjí svůj vlastní systém hry na saxofon nepřehlédnutelně inspirovaný jazzovou tradicí.

Coltranův koncept tzv. Sheets of Sound prosakuje Štveráčkovým frázováním a jeho tónový témbr se bez pochyby inspiruje u stejného zdroje. Ondřej Štveráček má s jazzovou legendou společné i dokonale zvládnuté jazzové řemeslo, nepřekvapí ho jakékoliv, byť i krkolomně uspěchané tempo, vypořádá se s libovolně komplikovanou harmonií či metrem. Ostatně kdo by mohl komukoliv vyčítat, že se učí od jedné z nejvýraznějších postav historie jazzu? V posledních letech se ovšem ve Štveráčkově hře neodbytně dere na povrch jeho vlastní hudebnická osobnost, z čehož těží jak on sám, tak jeho posluchači. S vlastní kapelou nahrál už dvě alba a obráží všechny důležité jazzové destinace střední Evropy. Jak debutové What´s Outside, ověnčené nominací na cenu Anděl, tak předloňské The Form, sesbíraly pochvaly od kritiků i zaslouženou pozornost ze strany posluchačů. 

Jazz Fest Brno, 2015

Stanislav Mácha je pianista, který má za sebou spolupráce s hvězdnými osobnostmi tuzemské a zahraniční jazzové scény (Dan Bárta, Robert Balzar, Felix Slováček, Yvonne Sanchez, Jaromír Honzák, Piotr Baron, John Abercrombie, Craig Handy, Nicolas Simion a mnoho dalších).

Tomáš Baroš patří mezi nejmladší a nejtalentovanější kontrabasisty. Pochází z hudební rodiny, kde se stal jeho tec Julius Baroš, známý trumpetista, velkou hudební a životní inspirací. Od 14 let se řadí do pražské jazzové scény, kde hraje s nejlepšími muzikanty v České republice.

Studoval na pražské hudební akademii obor kontrabas u pana profesora Květoslava Borovičky. V roce 1999 vyhrál první cenu v klasické soutěži v jeho kategorii. V roce 2003 mu byla udělena cena "Jazzman roku" na mezinárodním festivalu Jazz & Blues v Ústí nad Labem v soutěži juniorů. V roce 2004 dostal stipendium na Berklee College of Music v Bostonu. V roce 2012 vyhrál Jazz Prix s kvartetem Miroslava Hloucala.

Od roku 2004 je členem Gustav Brom Big Bandu a CZ-SK Big Bandu Matus Jakabcic. Od roku 2006 hrál s prjektem Idy Kelářové Jazz famelia project a mnohými dalšími jako např.: Ondřej Štveráček Q, Radovan Tariska sextet, Ondřej Krajnak trio. Jako účinkující hrál s hvězdami jako jsou: Alex Sipiagin, Igor Buttman, Benny Golson, Benito Gonzales, Piotr Wojtasik, New York voices, John Betsch, Adam Pieroncik, Harry Sokal, Douglas Sides, Winand Gabor, Dennis Rowland, Karen Edwards, a spolupracoval s: Pavel Wlosok, Pablo Held, Iva Bittová, Ida Kelarová, Ryan Carniaux, David Dorůžka, Uwe Plath, Filip Gondolán, Jure Pukl, Milo Suchomel, KarelRůžička jr. and sn., Emil Vyklický, Matuš Jakabčic, Luboš Šrámek, Klaudius Kováč a dalšími.

Jesse Simpson je bubeník a pianista z Graton, CA. Vyrůstal v okolí San Francisca, studoval u legendárního bubeníka Donalda „Ducka“ Baileyho a v roce 2007 se přestěhoval do New Yorku, aby navštěvoval Manhattan School of Music, kterou v roce 2010 absolvoval. Od té doby Jesse vystupuje po boku Louieho Bellsona. Vystupovali s komiky Fredem Armisenem a Janeane Garafalo, zahráli si s Marcem Coplandem, Kevinem Haysem, Joe Lovanem, Johnem Abercrombem, Chrisem Cheekem a mnoha dalšími. V roce 2022 se Jesse přestěhoval do České republiky, kde pokračuje ve vystupování po Evropě.

Mohlo by vás zajímat

MUSICA: Koncert smíření Marie Teresie a Bedřicha II. Velikého
MUSICA: Koncert smíření Marie Teresie a Bedřicha II. Velikého
17. září
19:30
Reduta
JAZZ: Petr Kalfus trio
JAZZ: Petr Kalfus trio
26. září
19:30
Reduta
říjen 2024
JAZZ: Behind the Door
JAZZ: Behind the Door
24. října
19:30
Reduta
listopad 2024
JAZZ: Sound Pack (PL)
JAZZ: Sound Pack (PL)
28. listopadu
19:30
Reduta
prosinec 2024
JAZZ: Rusty Cowboys
JAZZ: Rusty Cowboys
19. prosince
19:30
Reduta
únor 2025
JAZZ: Los Quemados
JAZZ: Los Quemados
20. února
19:30
Reduta