11.
května
2022

MUSICA-PRÉMIE: Talentinum 2022 - Filharmonie Bohuslava Martinů

začátek
19:30
místo
Reduta
kategorie
Koncerty
vstupné
110 Kč, abonenti zdarma

Koncert je zařazen jako mimořádná prémie do abonentního cyklu komorní hudby MUSICA. Pro všechny držitele abonentních vstupenek této sezony je tedy vstup zdarma.

Mezinárodní festival mladých koncertních umělců Talentinum pravidelně poskytuje nadějným interpretům příležitost vystoupit za doprovodu filharmonického tělesa, získat tak nenahraditelné zkušenosti a zároveň prokázat míru vlastní interpretační úrovně. Tato přehlídka s mezinárodním dosahem, jejíž první ročník se poprvé uskutečnil v květnu roku 1972, se již spolehlivě etablovala na místní kulturní scéně a stala se její nedílnou součástí. Za půlstoletí své existence hostil tento podnik celou řadu význačných hudebníků a v průběhu května 2022 napíše již svoji šestadvacátou kapitolu.

Natálie Trávníčková (*2002)

Natálie Trávníčková se narodila v roce 2002. Na violoncello začala hrát v pěti letech pod vedením Kateřiny Hroníkové v ZUŠ Jana Hanuše a od roku 2017 studuje na Pražské konzervatoři ve třídě profesora Jaroslava Kulhana.

Již v šesti letech získala 1. cenu v soutěži Jana Vychytila a od té doby se zúčastnila mnoha národních i mezinárodních soutěží – jako například Heranovy violoncellové soutěže, Violoncellové soutěže v Liezenu (Rakousko), Soutěž Antonia Janigra (Chorvatsko), Pro Bohemia (Ostrava), Talents for Europe (Slovensko) nebo Mezinárodní soutěže Gustava Mahlera v Jihlavě.

Od malička hraje sólově s různými českými komorními soubory a v roce 2020 nahrála Janáčkovu Pohádku pro violoncello a klavír za doprovodu klavíristy a ředitele České filharmonie Davida Marečka.

Aktivně se účastní mistrovských kurzů u významných světových violoncellistů, například u Stevena Isserlise, Raphaela Wallfische, či Ofera Canettiho.


Natalie Schwamová (*1999)

Natalie Schwamová začala hrát na klavír v šesti letech na Hudební škole hlavního města Prahy. V současné době dokončuje magisterské studium u prof. Františka Malého na Hudební akademii múzických umění v Praze, od letošního roku zároveň pokračuje ve studiích u Prof. Dimitrije Baškirova na Hudební škole královny Sofie v Madridu.

Natalie je vítězkou mnoha klavírních soutěží v České republice i zahraničí. Ve čtrnácti letech získala 2. místo v Mezinárodní smetanovské soutěži v Plzni v seniorské kategorii do 30 let. V patnácti letech se stala nejmladší vítězkou Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních. V roce 2015 se zúčastnila jako jedna z nejmladších prestižní světové klavírní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě.  V roce 2017 získala stipendium YAMAHA a dostala se do finále mezinárodní soutěže v Aarhusu, v Dánsku. 

Ve svých 10 letech debutovala jako sólistka Mozartova koncertu d moll KV 466 se Symfonickým orchestrem města Buenos Aires v Argentině, se kterým hrála i následující rok. Dále spolupracovala s Národním univerzitním orchestrem v Argentině, s Pardubickou komorní filharmonií, s Janáčkovou filharmonií v Ostravě, s Plzeňskou filharmonií a v roce 2014 a 2016 v Rudolfinu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. V r. 2017 si zahrála Rachmaninovův 3. klavírní koncert s Aarhuským Symfonickým Orchestrem v Dánsku. 

Jako sólistka se představila na recitálech v Německu, Itálii, Rakousku, Dánsku, Španělsku, Argentině a USA a na hlavních pódiích České republiky – mimo jiné i v Dvořákově Síni Rudolfina, či Smetanově síni Obecního domu. V roce 2020 vystoupila na festivalu Dvořákova Praha.


Eduard Kollert (*2002)

Po koncertu mistra Josefa Suka s otcem se rozhodl hrát na housle a klavír. V necelých sedmi letech se začal učit v Hudební škole hl. m. Prahy na housle a zároveň na klavír u svých rodičů. Již po dvou letech hrál s velkým úspěchem s PKF-Prague Philharmonia houslový koncert J. S. Bacha a klavírní koncert L. van Beethovena během jednoho večera. Následovalo pozvání španělské královské rodiny k vystoupení v Paláci El Pardo v Madridu se sólovým programem pro housle i pro klavír. Den poté ho organizátoři koncertu představili profesoru Zakharu Bronovi, a ten ho pozval do své houslové třídy na právě vznikající Zakhar Bron Academy ve švýcarském Interlakenu. Od té doby u něj studuje, v současnosti druhým rokem na Vysoké hudební škole královny Sofie v Madridu.

Eduard je laureátem cen řady prestižních mezinárodních soutěží. Jsou mezi nimi např. Mezinárodní soutěž „Young Virtuosos” v Bulharsku, TV soutěž „Louskáček“ pro mladé hudebníky 2017 v Rusku, Mezinárodní soutěž mladých houslistů Wieniawského a Lipinského 2018 v Polsku a další. Maestro Spivakov opakovaně pozval Eduarda k vystoupení na slavnostním závěrečném koncertu festivalu „Moscow meets friends“. Eduard také absolvoval turné po Rusku s moskevským komorním orchestrem „Seasons“. Vystupoval také na festivalech v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Kazachstánu, Jordánsku, Japonsku. V nedávné době Eduard zahajoval festival Mladá Praha v Dvořákově síni Rudolfina. V loňském roce hrál Koncert pro housle, klavír a orchestr B. Martinů na festivalu Dny B. Martinů v Praze a poté v sezóně Severočeské filharmonie Teplice. Letos se představil na recitálu v rámci festivalu Pražské jaro.

Eduard je zván jako host do programů o klasické hudbě a hudebnících na stanici Vltava Českého rozhlasu. Byl pozván k uskutečnění nahrávek videokoncertů, které jsou umístěny na britském portálu StageHub. Česká televize o něm natáčí dokument s názvem Talent.


Ondřej Soukup (*1995)

V sezóně 2021–22 Ondřej Soukup debutoval s Komorní filharmonií Pardubice v pražském Rudolfinu, debutuje s Filharmonií Bohuslava Martinů a asistuje dirigentovi Jac van Steen na dvou projektech se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK.

V současné době Ondřej zastává funkci asistenta dirigentům RCM Symphony Orchestra a RCM Philharmonic. V minulosti zastával četné pozice hudebního ředitele, asistoval dirigentům Martyn Brabbins, Jonathan Heyward a jeho rozvoj byl značně ovlivněn mj. studii se Sir Antonio Pappano a Sir Roger Norrington. Ondřej je všestranným hudebníkem s bohatou praxí se symfonickou, operní, sborovou a novodobou hudbou a repertoárem více než 250 děl, včetně Wagnerovy opery Zlato Rýna. Učiteli i kolegy je ceněn pro svou muzikálnost, schopnost vést lidi a zápal, který vyzařuje směrem k hudebníkům i k publiku. Mezi nejžhavější novinky patří jeho zvolení hudebním ředitelem King‘s College London Symphony Orchestra.

Jako dirigentovi na Royal College of Music v Londýně se Ondřejovi dostává podpory od zkušených a velkorysých profesorů Toby Purser, Peter Stark a Howard Williams. Mezi Ondřejovy nedávné projekty patří nahrávání Stravinského Příběh vojáka se Sir Thomas Allen, záskok za Martyna Brabbinse s RCM Philharmonic se skladbou Turbulent Landscapes od Thea Musgrave a záskok za Joanu Carneiro s RCM Symphony se skladbou <<rewind>> od Anny Clyne. Ondřej také spolupracoval s Maximem Vengerovem na prvním houslovém koncertu Šostakoviče. Na pozvání hudebního ředitele Martyna Brabbinse Ondřej dirigoval orchestr Anglické národní opery v rámci soukromého mistrovského kurzu.

V nedávné době byl Ondřej dirigentem na Dramatic Voices Program a asistentem dirigenta na Berlin Opera Academy. V první z těchto pozic spolupracoval s Byronem Knutsonem (Komická opera Berlín) a Caroline Dowdle (ROH) na Wagnerově opeře Zlato Rýna. Na BOA asistoval dirigentovi Lutz de Veer (Norimberská opera) na Humperdinckově opeře Jeníček a Mařenka, kterou předvedl na festivalu OpernFest. Následující rok byl pozván k další spolupráci, tentokrát na Figarově svatbě s dirigentem Petrem Leonardem (Augsburg) a také na Kouzelné flétně s dirigentem Tomem Seligmanem (ROH). Dále asistoval dirigentům jako William Conway (Chamber Orchestra of Europe), Gregory Batsleer (SCO a RSNO Chorus), a James Henshaw (ENO Chorus).

V rámci mistrovských kurzů Ondřej dirigoval Moravskou filharmonii, Liepaja Symphony Orchestra, Camerata Antonio Soler a Ensemble Cambrica. Studoval také s předními světovými dirigenty včetně Jormy Panuly, Atso Almily, Clarka Rundella, Marka Herona, Ryana Bancrofta a Kennetha Kieslera.

Jako šéfdirigent Edinburgh University Music Society Sinfonia, Ondřej předvedl skladby s až 250 umělci. S orchestrem cestoval na turné po Skotsku a na turné do Prahy při příležitosti 150. výročí založení souboru. V pozici hudebního ředitele Thomas Coats Memorial Choral Society spolupracoval s profesionálními sólisty a se symfonickým orchestrem Royal Conservatoire of Scotland. Jako hlavní hostující dirigent VoiceaArc Ondřej nastudoval Mozartovu operu Don Giovanni a Straussovu Ariadne aux Naxos, kterou představil na Edinburgh Fringe Festival. Ondřej Soukup je také zakladatelem a šéfdirigentem Unison Chamber Orchestra, který je založen na projektech, jejichž prostřednictvím se vybírají finance na podporu místních charit. Ondřej byl rovněž hudebním ředitelem sboru InChorus, Conducting Fellow s Edinburským královským sborem a po dobu pěti let hudebním ředitelem Edinburgh University Brass Band (EUBB), během nichž založil skladatelskou soutěž a nahrál studiové CD. V dosavadní kariéře získal několik ocenění a stipendií, včetně Roderick Brydon memorial award.

Jako skladatel dosáhl finále mezinárodní skladatelské soutěže Maurice Ravela, s EUBB nahrál svou A Balkanic Eruption na CD a jeho Pitch Black se dostalo premiéry na koncertu Interconnect pořádané Scottish Chamber Orchestra. Ondřej je neochvějným zastáncem soudobých skladatelů. Vedl workshopy a následně nahrával nové skladby v úzké spolupráci se smyčcovým orchestrem EUSO (2x), s EUBB (5x), s RCM New Ensemble a v poslední době s Explore Ensemble, profesionálním ansámblem z Londýna. Mezi jeho učitele kompozice patřili profesor Peter Nelson, Gareth Williams a Marijn Simons. Ondřej kromě dirigování a kompozice získal First Class titul na Univerzitě v Edinburku, kde jako hlavní obor studoval trubku. Nyní pracuje i jako korepetitor.

Mohlo by vás zajímat

Jaromíra Slívová: 21:21
Jaromíra Slívová: 21:21
3. – 26. dubna
Reduta
SPS Svatopluk - výroční koncert - 130 let
SPS Svatopluk - výroční koncert - 130 let
26. dubna
19:00
Reduta
květen 2024
Koncert absolventů, sólistů a souborů
Koncert absolventů, sólistů a souborů
7. května
19:00
Reduta
Vlasta Redl, 50 let na scéně
Vlasta Redl, 50 let na scéně
8. května
19:00
Klub kultury
MUSICA: Talentinum 2024 (prémiový koncert)
MUSICA: Talentinum 2024 (prémiový koncert)
22. května
19:00
Reduta
červenec 2024
68. Kopaničárské slavnosti
68. Kopaničárské slavnosti
12. – 14. července
Ostatní