1.
května
2024

Slavnostní zahájení sezóny - amfiteátr Rochus

začátek
15:30
místo
Ostatní
kategorie
Koncerty, Tanec a folklor, Ostatní
vstupné
vstup volný

Vystoupí: FS Kalina, FS Váh, Čendeš Orchestra

***

FS KALINA

Soubor vznikl na jaře roku 2002, kdy skupina kamarádů, mladých tanečníků z Babic a okolních dědin, našla své působiště pod záštitou obce Babice. I po více než dvaceti letech existence souboru a kontinuální obměně členské základny se stále s radostí věnují lidovým písním, tancům a obyčejům v jevištních úpravách. Nezapomínají ani na uchovávání lidových obyčejů – například při štěpánské či velikonoční kolední obchůzce.

Ve svém repertoáru se zaměřují na taneční projevy uherskohradišťského a uherskobrodského Dolňácka, stejně jako na tance z Kopanic a luhačovského Zálesí. Příležitostně se rovněž věnují tematickým tancům ke konkrétním událostem.

FS VÁH

FS Váh se v posledních letech podařilo obnovit pro jeviště, prostřednictvím hudebně-tanečních vstupů, i neznámý lidový oděv z Marikové, Červeného Kamene nebo Omšení.

V roce 2014 se zúčastnil celostátní soutěžní přehlídce v Liptovském Mikuláši a vystoupil i na MFF Východná. V roce 2016 oslavil 45 let a připravil celovečerní program "Veselí…" (v předpremiéře, premiéře i štěpánské repríze). V 2017 se představil s rekonstrukcí zárecké party v doprovodu Mladuchy na PFS Detva. V 2018 získal na mezinárodním festivalu v chorvatské Velké Gorici ceny za celkový umělecký dojem a hudební zpracování.

V letech 2019, 2021 a 2022 participoval na vydání kalendářů z projektu HERBARIUM POPULI VAGI (Herbář lidu Váhu), který představuje lidové oděvy z Trenčínska. V 2019 se představil i v reprezentačním programu „Z dolin Javorníků“ na MFF Východná a absolvoval tři mezinárodní festivaly – ve Francii (s podporou FPU), Bělorusku a ČR. Na přelomu 2019/2020 byl spolupracujícím subjektem při výstavě lidových oděvů a uměleckých fotografií z projektu HERBARIUM POPULI VAGI na Trenčianském hradě. V pandemickém roce 2020 stihl uskutečnit v únoru prohlídku souborů a skupin Trenčínského kraje "Folklór šitý do krásy" v Divadle Púchov (ve spolupráci s NOC, TSK, Město Púchov). Na přelomu let 2020/2021 začal přípravy na 50. výročí vzniku souboru – celý proces brzdila světová pandemie Covid-19. V organizaci výročí začal pokračovat na přelomu let 2021/2022.

V roce 2022 zrealizoval dvě výměnná vystoupení s FS Vrtek z Opavy a FS Javorník z Brna. A v říjnu 2022 konečně zrealizoval celovečerní výroční představení "Dolinami Vzpomínkami" k 50. výročí založení souboru (v předpremiéře, premiéře i vánoční repríze).

ČENDEŠ ORCHESTRA

Seskupení mladých hudebníků Čendeš (dříve známé jako Rusín Čendeš Orchestra) vzniklo v létě roku 2011.

Tvoří ho absolventi Konzervatoře J. L. Belly, Katedry hudební kultury PF UMB a Akademie umění v Banské Bystrici. Hlavní myšlenkou je interpretace rusínského folklóru netradičním způsobem, a proto ve své hudbě spojují prvky lidové, klasické a populární hudby, balkánských rytmů či jazzu.

Na kontě má kapela dvě studiová alba Best of (2015) a Cossack Attack (2019), přičemž druhý jmenovaný se stihl dostat do World Music Charts Europe (WMCE) a to hned do první pětice nejlepších alb.

Peter Šipula – housle, zpěv
Andrej Turčin – housle
Zuzana Stračinová– cimbál, zpěv
René Bošeľa – viola, kytara, zpěv
Jakub Stračina – kontrabas
Robo Bošeľa – bicí, perkuse

Mohlo by vás zajímat

12. Míkovské dožínky
12. Míkovské dožínky
3. srpna
13:00
Kulturní dům Míkovice
Večery u Slovácké búdy: CM Bálešáci
Večery u Slovácké búdy: CM Bálešáci
10. srpna
17:00
Slovácká búda
IX. Hradišťský plenér
IX. Hradišťský plenér
16. srpna – 23. září
Klub kultury
Slovácké hody s právem ve Véskách
Slovácké hody s právem ve Véskách
24. – 25. srpna
Kulturní dům Vésky
Večery u Slovácké búdy: Kalíšek
Večery u Slovácké búdy: Kalíšek
24. srpna
17:00
Slovácká búda
září 2024
XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
6. – 8. září
Klub kultury a dalších 5 míst