17.
června
2022

VIII. Noc s Metodějem

začátek
16:30
místo
Ostatní
kategorie
Koncerty, Ostatní
vstupné
vstup volný

Na Výšině sv. Metoděje se letos uskuteční v pořadí již VIII. NOC S METODĚJEM.

Dějiny Výšiny (archeologické lokality Uherské Hradiště - Sady "Špitáky") se začaly psát v první třetině 9. století, kdy Slované, spolu s misionáři z Akvileje a ze Salcburku, začali stavět kostel na půdorysu řeckého kříže. V roce 863 na toto místo přišla byzantská misie, v jejímž čele stál Konstantin a jeho bratr Metoděj. K původnímu kostelu byl přistavěn kostel s apsidou, který se stal místem výuky mnichů. Bratři však spolu se svými žáky po 4 letech odešli a v roce 872 se vrátil zpět již jen Metoděj, nyní ale už jako arcibiskup Moravský a Panonský. V blízkosti kostela byla vybudována velká halová stavba, která se stala arcibiskupovým sídlem. Pro jeho žáky bylo postaveno srubové sídliště s dílnami a obytnými domy a ke kostelu byla přistavěna kaple s hrobovou komorou. V roce 885 Metoděj zemřel a byl pohřben do hrobky ve zdi kostela. V souvislosti s odchodem jeho žáků byly později Metodějovy ostatky vyzvednuty a přeneseny na neznámé místo.

HISTORICKÉ ODPOLEDNE zde započne v 16:30 a bude se na co těšit.
Čeká vás:

Dobová kuchyně – Pro letošní rok dobová kuchyně zvolila menu napříč stoletími - z jídelníčku jak prostého lidu, tak královských rodin. V doby Velké Moravy bude k ochutná hrachová pučálka, jež sytila a posilovala chudý lid. Ze století 13. pak jáhlové placky na ohni pečené. Z bohatých stolů šlechty pak na našem stole se objeví paštika z drůbežích jater a brusinek. Z Nového světa dovezeno bylo mnoho nových plodin a postupně se staly součástí stravy. Ve století 17. se na stolech objevují fazole se švestkami. Přijďte polechtat svoje chuťové buňky.

Katovna – Léta páně 1258 obdrželo královské město Uherské Hradiště právo útrpné. Proto i my přivítáme na akci mistra ostrého meče, jenž vám rád o svém řemesle poví a případně nepoctivé k nápravě přiměje.

Biskupští manové - Olomoučtí biskupové byli ve středověku a raném novověku druhými nejmocnějšími lidmi v zemi – hned po panovníkovi. Biskupům patřila většina Moravy a bez jejich rady se neobešel mnohý český král. Proto se biskupové těšili řadě výsad. Získali např. knížecí titul a zavedli specifický feudální systém zvaný manský. Many můžeme chápat jako vazaly biskupa, jednalo se o  osobně svobodné lidi (nižší šlechtice) s několika málo povinnostmi, především povinností vojenskou. Proto na Moravě tvořili zemskou hotovost, jež byla symbolem obrany regionu až do konce 17. století. Již během třicetileté války se ukázala nefunkčnost systému dobrovolníků bojujících proti profesionálním žoldákům a na konci 17. století je systém nahrazen profesionálními uniformovanými vojsky.

Marijenka – Dívky a ženy vždy na parádu trpí, a tak i my nezůstaneme pozadu. Marije Caletková (Marijenka – cínový šperk) dopřeje všem šikovným, aby  si sami vyrobili náramek a své ruce ozdobily.

Kolbiště – Pod dozorem rozhodčích je možné změřit své síly s protivníkem v rytířském kolbišti. Kdo se nebojí, že sem tam ránu utrží, je srdečně vítaný.

Ostřelování hradeb města Uherského HradištěLukostřelba.

Úderem 18:30 se těšte na kapelu SORY.

Kapela Sory ráda balancuje na hraně rocku a folklóru. Má osobitý zemitý hudební výraz vycházející ze Slovácka. Inspiraci čerpají z folklórní studnice i když žádný člen kapely není ortodoxní folklórista. Muzikanti se cítí být rockery. Všechny v kapele spojuje radost z hraní. Na své koncerty si rádi zvou hosty a pak vzniká na pódiu to, co je v hudbě nejzábavnější. Tím je improvizace. Sory koncertuje i akusticky ve složení Robert - Radek.

Ve 20:00 na pódium naskočí PETR BENDE TRIO.

Petr Bende kromě zpěvu umí hrát i na různé nástroje. Ovládá bicí, klavír, kytaru, foukací harmoniku. „To je výhoda, když klukům z kapely posílám podklady. Hodně si toho nahraju sám a je to pak snazší.“ Vyzkoušel různé práce, ale hudbě propadl. „Potřebuju se s ní potkávat dennodenně, tak všechno ostatní šlo stranou. Je to moje psychologická ambulance, to jsem v jiné dimenzi. Nevnímám telefony, nevěnuju se v tu dobu sociálním sítím, a prostě to leze nějak shůry.“ Do povědomí veřejnosti se ale dostal až v roce 2005 díky soutěži Česko hledá SuperStar. „Kdybych ty hudební krůčky nedělal už předtím, možná bych tam ani nešel. V roce 1997 jsem založil kapelu a nějak vnitřně jsem si dal za úkol dostat se s ní do celé republiky. Díky festivalům se to podařilo a díky těmto zkušenostem jsem se tam přihlásil. A SuperStar byla obrovská zkušenost.“ Skončil druhý z více než 8000 soutěžících.

Takřka v samém závěru večera - ve 21:30 - zahrají domácí AKUSTYK - kapela, hrající pop-rock trochu jinak.

Tvoří ji Zbyněk Kalina, Monika Kalinová, Roman Zich, Erik Lichý, Dan Prajs a Jan Slováček.

Ohnivá show BOCA FUEGO započne po skončení posledního koncertu - tedy ve 22:30.

Na slunci i v hvězdné záři, BOCA FUEGO se tváří, jako parta lidí, co si žhnoucí oheň v srdci nosí. Král Jelimán tomu velí, aby všichni byli bdělí a svou kůži v letmé chvíli na škvarek si nespálili. Fonzi dlouhým bičem práská, mluví o něm každá kráska, co se vydá bez prodlení na to žhavé představení. Jutus jednou koulí točí, až publikum poulí oči, Chichoš dravé ohně krotí a to všechno Tomáš fotí. Něžná Valis kluky mate, hladí jiskry rozevláté, Karinka pak s mámou Klárou tančí rozžhavenou párou. Nik je šéf všech věrných psíčků, Markétu má za chůvičku, Karin, je-li uondána, hlídá zase chůva Jana. Starý básník ze své skrýše o tom vzletné verše píše, chytrý Martin za vše ručí, svítí, hasí, ba i zvučí. Celá tahle parta skvělá vždy a ráda všechno dělá pro to, aby návštěvníci odnesli si úsměv v líci. Na závěr Noci s Metodějem do tmy zazáří ohnivé umění mistrů ohně z Valašského Meziříčí.

PROGRAM:

16:30   HISTORICKÉ ODPOLEDNE PRO DĚTI
18:30   KAPELA SORY
20:00   PETR BENDE TRIO
21:30   AKUSTYK
22:30   OHŇOVÁ SHOW - BOCA FUEGO

Mohlo by vás zajímat

Týká se to také Tebe 2024
Týká se to také Tebe 2024
15. června – 15. července
Reduta
Mária Duhárová: Kúzlo farieb
Mária Duhárová: Kúzlo farieb
20. června – 15. července
Klub kultury
Slovácké léto
Slovácké léto
28. června – 7. července
Masarykovo náměstí a další 1 místo
červenec 2024
68. Kopaničárské slavnosti
68. Kopaničárské slavnosti
12. – 14. července
Ostatní
srpen 2024
12. Míkovské dožínky
12. Míkovské dožínky
3. srpna
13:00
Kulturní dům Míkovice
září 2024
XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
6. – 8. září
Klub kultury a dalších 5 míst