8.
dubna
2025

MUSICA: Vilém Veverka trio

začátek
19:30
místo
Reduta
kategorie
Koncerty
vstupné
180 Kč

Vilém Veverka - hoboj | Lukáš Polák - violoncello | Filip Hrubý - cembalo

Přední český interpret klasické hudby, hobojista Vilém Veverka se v roce 2003 stal vítězem prestižní soutěže Sony Music Foundation. Ve světovém kontextu realizoval ty nejnáročnější projekty a v mnoha ohledech tak výrazně posunul dosavadní hudební kritéria, a to až na pomyslnou hranici „lidských možností“. To ho řadí mezi globálně nejrenomovanější interprety svého oboru. V Redutě vystoupí se zřejmě nejnadanějším mladým cembalistou dneška, Filipem Hrubým a neméně slavným violoncellistou Lukášem Polákem.

„Pomyslíme-li na hoboj, napadne nás jméno Viléma Veverky jako první“

Přední český interpret klasické hudby, hobojista Vilém Veverka se v roce 2003 stal vítězem prestižní soutěže Sony Music Foundation a od té doby si vybudoval pozici mezinárodně respektovaného sólisty a komorního hráče. Ve světovém kontextu realizoval ty nejnáročnější projekty a v mnoha ohledech tak výrazně posunul dosavadní hudební kritéria a to až na pomyslnou hranici „lidských možností“. To ho řadí mezi globálně nejrenomovanější interprety svého oboru.

Je zakládajícím členem elitních hudebních souborů jako Ensemble Berlin-Prag a PhilHarmonia Octet i progresivní „Trans-Fusion“ formace Vilém Veverka TRIOplus. Jako sólista vystoupil s mnoha významnými orchestry doma, v Evropě, Americe i Asii.

Se svou vlastní „kapelou“ - Ultimate W Band - se specializuje na žánrovou fúzi (album Next Horizon, 2020). Od roku 2009 spolupracuje s vydavatelstvím Supraphon, u kterého vydal řadu vysoce ceněných nahrávek. Vedle HAMU v Praze vystudoval prestižní Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin (prof. Dominik Wollenweber) a v rámci Karajanovy akademie působil také v nejlepším světovém orchestru, Berlínské filharmonii. V české či světové premiéře provedl mnoho technicky náročných koncertantních skladeb druhé poloviny 20. století a současnosti. Je ambasadorem francouzského výrobce Buffet-Crampon, v současnosti hraje na model Virtuose.

Od roku 2024 je pedagogem Ostravské univerzity.

***

Lukáš Polák začal hrát na violoncello v šesti letech, na jedno podium s orchestrem se postavil už ve svých dvanácti. Vystudoval brněnskou konzervatoř a AMU v Praze, kterou doplnil stáží na pařížské Conservatoire national supérieur de musique et de dance u Jean-Marie Gamarda. Další vzdělání získal na mistrovských kurzech u Daniila Shafrana a Jiřího Bárty.

Koncertoval ve Wigmore Hall v Londýně, Concertgebouw v Amsterdamu i pařížském divadle Chatelet, v Lincoln Center a Carnegie Hall. Spolupracoval s významnými osobnostmi jako jsou např. Chloe Hanslip, Frans Helmerson nebo Michaelem Collinsem. Natočil několik komorních CD pro mnoho nahrávacích společností.

V oblasti komorní hudby zúročil své zkušenosti dlouholetým členstvím ve Škampově kvartetu působícím napříč Evropou, USA i Japonskem. Působí v Klavírním kvartetu Josefa Suka a Klavírním triu Viktora Kalabise. Sólově vystupuje s Plzeňskou filharmonií, Filharmonií Hradec Králové, Talichovým kvartetem, Moravským komorním orchestrem. Spolupracuje s pianisty Martinem Kasíkem, Miroslavem Sekerou a Stanislavem Gallinem.

Působil jako koncertní mistr v Pražském komorním orchestru, Komorním orchestru Hilaris i orchestru Berg. Hraje v Českém národním symfonickém orchestru a je koncertním mistrem Filharmonie Brno.

***

Filip Hrubý  (*2000 v Brně) je absolventem švýcarské Scholy Cantorum Basiliensis, kde vystudoval hru na cembalo a generálbas pod vedením prof. Jörg-Andrease Böttichera. Zúčastnil se řady mistrovských kurzů s osobnostmi jako William Christie, Pierre Hantaï, Ton Koopman a dalšími. Jako sólový i ansámblový hráč pravidelně spolupracuje s domácími i zahraničními soubory, např. Collegium Marianum, Collegium 1704, Les Cornets Noirs, Abendmusiken Basel, Canto Fiorito a Rýnský Ensemble. Vystupuje na pódiích prestižních evropských hudebních festivalů, mezi které se řadí Salzburger Festspiele, Stockholm Early Music Festival, Rheingau Musik Festival, Pražské jaro, Festival de Música Antigua de Sevilla, či Smetanova Litomyšl. Kromě role cembalisty se účastní různých projektů jako varhaník či skladatel. 

Mohlo by vás zajímat

JAZZ: Petr Kalfus trio
JAZZ: Petr Kalfus trio
26. září
19:30
Reduta
říjen 2024
JAZZ: Behind the Door
JAZZ: Behind the Door
24. října
19:30
Reduta
listopad 2024
JAZZ: Sound Pack (PL)
JAZZ: Sound Pack (PL)
28. listopadu
19:30
Reduta
prosinec 2024
JAZZ: Rusty Cowboys
JAZZ: Rusty Cowboys
19. prosince
19:30
Reduta
leden 2025
JAZZ: Ondřej Štveráček Quartet
JAZZ: Ondřej Štveráček Quartet
16. ledna
19:30
Reduta
únor 2025
JAZZ: Los Quemados
JAZZ: Los Quemados
20. února
19:30
Reduta