27.
září
2022

MUSICA: Talichovo kvarteto

začátek
19:30
místo
Reduta
kategorie
Koncerty, Musica
vstupné
110 Kč (abonenti zdarma)

Jan Talich (1. housle), Roman Patočka (2. housle), Radim Sedmidubský (viola), Michal Kaňka (violoncello)

Talichovo kvarteto vzniklo na Pražské konzervatoři roku 1962, nejprve jako studentský soubor, který roku 1965 přijal jméno dirigenta Václava Talicha, strýce primária (později violisty) prvního složení ansámblu Jana Talicha. V roce 1970, po vystoupení na Pražském jaru, bylo jmenováno laureátem Evropské asociace hudebních festivalů. Již tehdy však mělo Talichovo kvarteto za sebou koncerty po celé Evropě i v Kanadě. Obsazení kvarteta prošlo generačními obměnami, v současnosti je jeho primáriem syn zakladatele, Jan Talich ml. Dalšími členy jsou Roman Patočka (2. housle), Radim Sedmidubský (viola) a Michal Kaňka (violoncello). Soubor se neomezuje jen na kvartetní tvorbu, spolupracuje s dalšími interprety. Během šedesáti let své činnosti procestoval celý svět.

Talichovo kvarteto je pravidelně zváno na prestižní festivaly komorní hudby, jako je Pablo Casals Festival v Prades, Hudební festival Pražské jaro, Europalia Festival, Printemps des Arts v Monte Carlu, Tibor Varga Festival of Music, International String Quartet Festival v Ottawě; První vystoupení v roce 2015 zahrnovalo Malta Arts Festival a Kuhmo Chamber Music Festival, Finsko.

Často navštěvují taková místa, jako je newyorská Carnegie Hall, le Théâtre des Champs-Elysées a Salle Gaveau v Paříži, londýnská Wigmore Hall a Het Concertgebouw v Amsterdamu.

Talichovy nahrávky kompletních smyčcových kvartetů Felixe Mendelssohna, vydané na labelu Calliope v letech 2001 až 2004, byly široce chváleny. Mezi další nahrávky patří Dvořákův „Americký“ kvartet a violový kvintet (2003), Smetanovy dva smyčcové kvartety (2003) a živá nahrávka Schubertových „Smrt a panna“ a Dvořákův kvintet (2004). Nahrávka Janáčkova kvarteta byla oceněna Gramophone nominací za nejlepší komorní nahrávku roku 2006 – jediná vybraná nahrávka smyčcového kvarteta.

V květnu 2015 udělil BBC Music Magazine Talichovu kvartetu 5 hvězdiček za jejich nejnovější CD Dvořák: Smyčcové kvartety č. 10 a 11 a v prosincovém vydání Forbesu 2014 byla Talichova nahrávka Janáčkových a Schulhoffových smyčcových kvartetů uvedena jako druhá nejlepší. klasická nahrávka (reedice) z roku 2014. Poslední nahrávky zahrnují díla Smetany, Dvořáka, Janáčka, Kalivody, Fibicha, Schulhoffa, Schuberta, Brahmse, Debussyho, Ravela a Šostakoviče.

Mohlo by vás zajímat

47. Zazpívej, slavíčku - finále
47. Zazpívej, slavíčku - finále
26. března
15:00
Reduta
Čechomor KOOPERATIVA TOUR
Čechomor KOOPERATIVA TOUR
29. března
19:00
Klub kultury
duben 2023
Recitál Lucie Bílé s pěveckým sborem Boni Pueri
Recitál Lucie Bílé s pěveckým sborem Boni Pueri
6. dubna
19:00
Klub kultury
JAZZ: Soulmates
JAZZ: Soulmates
20. dubna
19:30
Reduta
MUSICA: Orbis Trio & Jiří Pinkas
MUSICA: Orbis Trio & Jiří Pinkas
25. dubna
19:30
Reduta
září 2023
Karel Plíhal - recitál
Karel Plíhal - recitál
14. září
19:00
Reduta