17.
září
2024

MUSICA: Koncert smíření Marie Teresie a Bedřicha II. Velikého

začátek
19:30
místo
Reduta
kategorie
Koncerty
vstupné
180 Kč

Petr Pomkla – flétna, Lucie Fišerová – cembalo a Moravian Ensemble

Prostřednictvím komorního orchestru Ensemble Moravian, hrajícího ve stylu hudby starých dvorů, se s námi přenesete se do znesvářené Evropy 18. století, období válek mezi Habsburskou monarchií a Pruským královstvím. Orchestr vznikl z popudu flétnisty Petra Pomkly a jeho hudebním mentorem je cembalistka Lucie Fišerová, působící na Konzervatoři Evangelické Akademie v Olomouci. Členy sdružení jsou přední hráči Brněnské filharmonie.

MgA. Lucie Fišerová - cembalo
Studovala nejprve klavír u Hany Pelikánové na brněnské konzervatoři a poté cembalo u Barbary Marie Willi na Janáčkově akademii múzických umění. Dále absolvovala postgraduální studium u Bernharda Klapprotta na Hochschule für Musik Franz Liszt v německém Výmaru. Během studia se zúčastnila řady mistrovských kurzů a soutěží, jako sólistka i orchestrální hráčka vystoupila na mnoha koncertech doma i v zahraničí, natáčela pro Český rozhlas. Je členkou souborů Collegium musicum Brno a La Gambetta, spolupracovala s mnoha orchestry, např. The Czech Baroque Ensemble, Ensemble Damian, Czech Virtuosi, Musica minore aj. V letech 2000-2010 vyučovala cembalo a basso continuo na JAMU, v současnosti pedagogicky působí na Konzervatoři Evangelické akademie a ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci.

Petr Pomkla - flétna
Absolvoval konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, dále pak studoval na l’Ecole Normale de musique de Paris (koncertní licence 1989) v Nice a Zürichu u pedagogů Alaina Mariona, Christiana Lardeho a Alexandra Magnina. Byl členem Orchestre de Jeunes de toute l’Europe - Paříž a Gustav Mahler Jugendorchester -Vídeň kde pracoval pod vedením Yehudi Menuhina, Pierra Dervauxe, Claudia Abbada, Jamese Judda, Václava Neumanna a Serge Baudó. Jako sólista Petr Pomkla vystoupil za doprovodu českých symfonických orchestrů z Brna, Prahy, Hradce Králové, Zlína, Teplic ..., dále komorních orchestrů jako: PKO, Jihočeské komorní filharmonie, Sukova komorního orchestru. Barocco sempre giovane, Janáčkova komorního orchestru, orchestru Czech Virtuosi 

Od roku 1992 je prvním flétnistou Brněnské filharmonie a orchestru Czech Virtuosi. V roce 2012 se stal prvním flétnistou dechové sekce orchestru Kremerata Baltika pod vedením Gideona Kremera. Hraje na recitálech s kytarou, harfou, klavírem, dechovým kvintetem a smyčcovým kvartetem. Vyučoval hru na flétnu na JAMU v Brně, nyní je pedagogicky činný na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci. Vystupuje na koncertech a hudebních festivalech doma a dalších zemích Evropy, Jihovýchodní Asie, USA a v Japonsku.


Koncert smíření Marie Teresie a Bedřicha II. Velikého

Jiří Antonín Benda (1722 - 1795) Sinfonie B dur

Moderato – Allegretto – Allegro vivacissimo

Johan Joachim Quantz (1697 – 1773) Koncert G dur pro flétnu a orchestr

Allegro - Arioso - Presto

Josef Antonin Štěpán (1726 -1797) Koncert pro cembalo a smyčcové trio G dur Poco allegro – Adagio – Allegro

***

Leopold Koželuh (1747 – 1818) Trio pro cembalo s doprovodem flétny a violoncella D dur

Allegro – Adagio – Rondeau / Allegretto

Carl Ditters von Dittersdorf (1739 – 1799) Koncert e moll pro flétnu a orchestr – novodobá premiéra

Moderato, quasi Andante - Adagio - Presto


*** Lucie Fišerová - cembalo ***

*** Petr Pomkla - flétna ***

*** Moravian Ensemble ***

Mohlo by vás zajímat

JAZZ: Petr Kalfus trio
JAZZ: Petr Kalfus trio
26. září
19:30
Reduta
říjen 2024
JAZZ: Behind the Door
JAZZ: Behind the Door
24. října
19:30
Reduta
listopad 2024
JAZZ: Sound Pack (PL)
JAZZ: Sound Pack (PL)
28. listopadu
19:30
Reduta
prosinec 2024
JAZZ: Rusty Cowboys
JAZZ: Rusty Cowboys
19. prosince
19:30
Reduta
leden 2025
JAZZ: Ondřej Štveráček Quartet
JAZZ: Ondřej Štveráček Quartet
16. ledna
19:30
Reduta
únor 2025
JAZZ: Los Quemados
JAZZ: Los Quemados
20. února
19:30
Reduta