1.
listopadu
2022

MUSICA: Koncert k památce zesnulých

začátek
19:30
místo
Ostatní
kategorie
Koncerty
vstupné
110 Kč, abonenti zdarma

Kostel sv. Fr. Xaverského

PROGRAM

Alessandro Marcello /1673-1747/ Koncert pro hoboj a varhany
Franz Schubert /1797-1828/ Mše G-dur (D167) pro sóla, sbor a varhany


Smíšený pěvecký sbor Svatopluk
Sbor A. Tučapského Vyškov
Dirigent Filip Macek

Svatopluk patří k nejstarším sborům v České republice - založil jej v roce 1894 prof. Antonín Kollmann. Sbor nikdy nepřerušil svou činnost, což byla především zásluha sbormistra a dirigenta Oldřicha Halmy, který v jeho čele stál plných padesát let. V roce 1985 kolektiv převzal Karel Dýnka, výrazně jej omladil a začal studovat náročná díla s doprovodem orchestru (G. Fauré, A. Dvořák, J. Haydn, Ch. Gounod, W. A. Mozart, M. Duruflé a další). Od ledna 2002 stojí v čele Svatopluku sbormistr a dirigent Filip Macek.

Pěvecký sbor Antonína Tučapského vznikl v roce 1984, tedy v roce, který byl UNESCEM vyhlášen Rokem české hudby. Od roku 1994 stojí v čele sboru absolvent JAMU Mgr. et MgA. Filip Macek, žák profesora L. Mátla. Těžiště jeho repertoáru je zejména v duchovní hudbě. Vedle řady mší má však nastudovány též skladby našich i světových autorů.

Dlouhodobou spolupráci obou sborů jste v Uherském Hradišti mohli ocenit na oslavách 100 let vzniku československého státu při slavnostním uvedení díla C. Orffa Carmina Burana.

Ivana Zámečníková - soprán
Působí v uměleckém školství od roku 1987, do hradišťské ZUŠ nastoupila v roce 1998 jako učitelka klavíru, sólového zpěvu a sborového zpěvu, dlouhodobě diriguje Uherskohradišťský dětský sbor.  Se svými žáky se pravidelně zúčastňuje soutěží a přehlídek. Jejím cílem je seznámit žáky se všemi formami vokálního umění – od lidových písní, přes díla starých mistrů až k operní a muzikálové tvorbě. Je krajskou metodičkou pro obor sólový zpěv a členkou Ústřední umělecké rady ZUŠ České republiky. Je často zvána do porot soutěží ZUŠ i lidových zpěváčků. Působí také jako hlasový poradce ve smíšeném pěveckém sboru Svatopluk v Uherském Hradišti.

František Sliž - tenor
Šestým rokem studuje operní zpěv na konzervatoři v Brně, kde navštěvuje třídu pana Mgr. Petra Julíčka. Vystupoval na mezinárodním festivalu Leoše Janáčka v Brně v opeře Počátek Románu a Rákoš Rákoczy. Úspěšně se zúčastnil soutěží konzervatoří (Praha Písňová soutěž BM, Ostrava Pro Bohemia,..). Spolupráce s operním studiem v Brně na JAMU. Spolupracuje se Smíšeným pěveckým sborem Svatopluk jako sólista.

Aleš Janiga - baryton
Barytonista Aleš Janiga je absolventem konzervatoře v Brně a VŠMU v Bratislavě. Uměleckou činnost zahájil již během studia na konzervatoři a to ve spolupráci se souborem Ensemble Opera Diversa, se kterou uvedl množství původních oper, např. Pickelhering 1607 (Klofáš), Společná smrt milenců v Šinagavě (Pán), Ponava (Král Pluto) a jiné. S tímto souborem spolupracuje dodnes.
Během studia na VŠMU debutoval na operní scéně Státní opery Banská Bystrica v Donizettiho opeře Nápoj lásky, kde ztvárnil postavu kapitána Belcoreho. V roce 2012 se podílel na uvedení opery Carmen od G. Bizeta na operním festivalu v rakouském St. Margarethen v postavě Moralese. Mezi jeho další ztvárněné role patří například Oněgin (Evžen Oněgin, P. I. Čajkovskij), Princ Miroslav (Zakletý princ, V. Hřímalý), Hodiny a Kocour (Dítě a kouzla,  M. Ravel), Krušina (Prodaná nevěsta, B. Smetana), Jurásek (Počátek románu, L. Janáček), Ping (Turandot, G. Puccini) a mnohé další.
Na koncertních pódiích spolupracoval se Slovenským komorním orchestrem B. Warchala, Metropolitním orchestrem Bratislavy, Orchestrem SND, Českým filharmonickým sborem a Komorním orchestrem Czech Virtuosi a Internationale Chorakademie Lübeck. Vystupoval na pódiích nejen v Evropě (např. Německo, Rakousko, Francie, Polsko, Slovensko), ale i v Hongkongu, Šanghaji, Taiwanu nebo v Jižní Korei.
Od roku 2015 působí jako pedagog klasického zpěvu na Soukromé konzervatoři v Nitře, od roku 2019 také na Konzervatoři Brno.

Mgr. Stanislav Haloda - varhany
Studoval hru na varhany na Církevní konzervatoři v Kroměříži u MgA. Tomáše Thona a MgA. Hany Ryšavé a na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V minulosti spolupracoval se sborem Moravští madrigalisté a řadu let byl lektorem na kurzech pro varhaníky při olomouckém arcibiskupství. Vyučuje na ZUŠ Uherské Hradiště a ZUŠ Vyškov a jako varhaník působí na Uherskohradišťsku

Yelyzaveta Chkhartishvili - hoboj
Narodila v Kyjevě, Ukrajina. V devíti letech se začala učit hrát na příčnou flétnu v ZUŠ. Poté byla přijata do Hudební Akademie R. M. Gliera, kde se začala hrát na hoboj. Během studia se účastnila koncertů dechové katedry a akademie v Kyjevské filharmonii jako členka orchestru, komorního souboru a také jako sólistka. Zúčastnila se soutěží v Kyjevě a Lvově, kde získala 2. a 3. ceny. V roce 2018 byla přijata do Mládežnického symfonického orchestru Ukrajiny pod vedením Oksany Lyniv. Vystupovali na světoznámých scénách, jako Konzerthaus Berlin (festival Young Euro Classic), Musikferein Graz, Bayreuther Festspiele, Lvovská filharmonie a opera (festival LvivMozArt). V roce 2020 byla přijata do JAMU v Brně, do třídy hoboje Jurije Likina. Účastní se akademických projektů a hobojových masterclassů hobojistů, jako Alexei Ogrintchouk, Dominik Wollenweber, Jerome Guichard.

Mgr. MgA. Filip Macek - dirigent
Vystudoval Konzervatoř v Kroměříži, Janáčkovu akademii múzických umění v Brně v oboru řízení sboru a Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Nyní působí jako zástupce ředitele na Stojanově gymnáziu na Velehradě a jako ředitel v Katedrálním vzdělávacím středisku liturgické hudby a zpěvu v Olomouci. Je sbormistrem Pěveckého sboru Antonína Tučapského ve Vyškově, smíšeného pěveckého sboru Svatopluk v Uherském Hradišti a pěveckého sboru Stojanova gymnázia Velehrad. Je činný i jako varhaník a sbormistr v bazilice sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. Mimořádným úspěchem jeho dirigentské činnosti je získání ceny DIPLOMA BEST CONDUCTOR za dirigentský výkon na soutěžním festivalu pěveckých sborů v roce 2017 v Římě. Jako dirigent spolupracuje s orchestry: Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů, Filharmonie Hradec Králové, Czech virtuosi. Jako dirigent již účinkoval např. v římském Panteonu, basilice sv. Petra ve Vatikánu, v londýnském Covent Gardenu, či ve Vladislavském sále pražského hradu. Koncertoval v zemích jako např. (Anglie, Itálie, Německo, Polsko, Slovensko, Dánsko, Maďarsko, Rakousko, Francie, Holandsko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko, Chorvatsko, Litva) Každoročně se ujímá hudebního doprovodu při velehradské pouti na státní svátek sv. Cyrila a Metoděje 5. července na Velehradě.

Mohlo by vás zajímat

Jaromíra Slívová: 21:21
Jaromíra Slívová: 21:21
3. – 26. dubna
Reduta
květen 2024
Slavnostní zahájení sezóny - amfiteátr Rochus
Slavnostní zahájení sezóny - amfiteátr Rochus
1. května
15:30
Ostatní
Oči dokořán: Krajské kolo přehlídky výtvarného oboru ZUŠ Zlínského kraje
Oči dokořán: Krajské kolo přehlídky výtvarného oboru ZUŠ Zlínského kraje
3. května – 3. června
Klub kultury a další 1 místo
Vlasta Redl, 50 let na scéně
Vlasta Redl, 50 let na scéně
8. května
19:00
Klub kultury
MUSICA: Talentinum 2024 (prémiový koncert)
MUSICA: Talentinum 2024 (prémiový koncert)
22. května
19:00
Reduta
červenec 2024
68. Kopaničárské slavnosti
68. Kopaničárské slavnosti
12. – 14. července
Ostatní