26.
září
2023

MUSICA: Capella Ornamentata

začátek
19:30
místo
Reduta
kategorie
Koncerty
vstupné
150 Kč

ABSOLUTNÍ NOVINKA:

"Z Českého muzea hudby se mi podařilo získat unikátně dochované rukopisné sbírky motet Wendelina Huebera pro 2 soprány, bas a continuo z doby kolem roku 1650. Předlohou této sbírky jsou texty k uctívání Kristových ran a dá se říct, že je to v podstatě náš český poklad. Tato hudba se nikde jinde nedochovala a v Uherském Hradišti zazní  ve světové premiéře. Moteta budou doplněna italskou instrumentální hudbou pro cink, housle a baso continuo. "
Richard Šeda

Lenka Cafourková Ďuricová – soprán; Gabriela Eibenová – soprán; Václav Karel Jeřábek – bas; Daniel Podroužek – barokní housle; Ondřej Múčka – varhanní pozitiv, tenor; Richard Šeda – cink, umělecký vedoucí

Soubor starých nástrojů pro intepretaci hudby 16. a 17. století (capella ornamentata rozuměj jako „kaple ozdobená“ nebo „zpěvy ozdobené“).

Soubor Capella Ornamentata vznikla v roce 2007. Hlavním posláním ansámblu je snaha o autentickou interpretaci převážně duchovní hudby 16. a 17. století. Jeho členové působí v renomovaných českých i zahraničních souborech staré hudby. Má na svém kontě řadu vystoupení na prestižních festivalech v České republice i v zahraničí a do svých projektů zve zahraniční hudebníky. Capella Ornamentata se prezentuje v rozhlasovém a televizním vysílání.

Richard Šeda absolvoval obor hra na trubku na Konzervatoři v Českých Budějovicích ve třídě Jiřího Pelikána. Již během tohoto studia se zajímal o tzv. historicky poučenou interpretaci staré hudby. Ve hře na cink byl zpočátku samoukem a své první koncertní zkušenosti získával v souboru Ritornello pod vedením M. Pospíšila. V roce 2005 zahájil své soukromé studium hry na cink na několika interpretačních kurzech v Praze a ve Francii u francouzské cinkenistky Judith Pacquier. Z jeho působení  v mnoha zahraničních souborech staré hudby jmenujme například Concerto Copenhagen, Marini Consort Insbruck, L´Arpa  Festante München, Wiener Hofburgkapelle, Clemencic Consort Wien. V České republice spolupracuje například se soubory Czech Ensemble Baroque, Cappella Mariana, Collegium Marianum, Ensemble Inégal, Collegium 1704 a další. V roce 2007 založil vlastní soubor Capella Ornamentata se zaměřením na hudbu 16. a 17. století.

Capella Ornamentata má na svém kontě 3 CD, řadu vystoupení na domácích i zahraničních pódiích a festivalech staré hudby a prezentuje se i v rozhlasovém a televizním vysílání. Bývá lektorem hry na cink na Letní škole staré hudby ve Valticích. Je spoluzakladatelem a hudebním dramaturgem regionálního barokního festivalu barokních umění Dačické baroko. Věnuje se také hudebně badatelské činnosti a spartaci starých tisků. Jeho badatelský přínos v oblasti hudby v Kroměřížském archivu byl zmíněn i knize Jiřího Sehnala „Pavel Josef Vejvanovský and the Kroměříž music collection“. Nedílnou součástí hudebního života Richarda Šedy je i jeho rodné město Dačice. V místní Základní umělecké škole vyučuje hru na zobcové flétny a trubku a kromě častých vystoupení se svými žáky dosahuje také úspěchy v celostátních soutěžích ZUŠ. Aktivně se zapojuje do hudební produkce v Kostelním Vydří a v klášteře bosých karmelitek v Dačicích.

Mohlo by vás zajímat

Jaromíra Slívová: 21:21
Jaromíra Slívová: 21:21
3. – 26. dubna
Reduta
SPS Svatopluk - výroční koncert - 130 let
SPS Svatopluk - výroční koncert - 130 let
26. dubna
19:00
Reduta
květen 2024
Oči dokořán: Krajské kolo přehlídky výtvarného oboru ZUŠ Zlínského kraje
Oči dokořán: Krajské kolo přehlídky výtvarného oboru ZUŠ Zlínského kraje
3. května – 3. června
Klub kultury a další 1 místo
Koncert absolventů, sólistů a souborů
Koncert absolventů, sólistů a souborů
7. května
19:00
Reduta
MUSICA: Talentinum 2024 (prémiový koncert)
MUSICA: Talentinum 2024 (prémiový koncert)
22. května
19:00
Reduta
červenec 2024
68. Kopaničárské slavnosti
68. Kopaničárské slavnosti
12. – 14. července
Ostatní