23.
září
2020

MUSICA: Markéta Janoušková - houslový recitál

začátek
19:30
místo
Reduta
kategorie
Koncerty
vstupné
110 Kč
abonenti
zdarma
MARKÉTA JANOUŠKOVÁ

Je českou houslistkou působící především v zahraničí. Díky mnoha oceněním na soutěžích a úspěšným sólovým vystoupením na českých a mezinárodních festivalech je vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou. Působí jako členka Páleníčkova klavírního tria, komorního uskupení La Rêverie, komorního projektu Goldbergovských variací pod záštitou Maltské filharmonie, vedoucí členka Hulacourt Chamber Soloist, rezidenční umělec d’Accord Klassikfestival a jako sólistka vlastního projektu FolkloreClassic, v jehož rámci spolupracuje s cimbálovou muzikou. Žije v Berlíně. V nedávné době se Markéta představila na recitálu v rámci Tallin Winter Festivalu, jako sólistka ve Čtveru ročních dob A. Piazolly v komorním cyklu Teplické filharmonie, na recitálu řady Jour de Fix v Berlíně, přednesla Houslový koncertem, Antonína Dvořáka s Karlovarským symfonickým orchestrem s podílela na na natáčení CD pod záštitou Maltské Filharmonie s exluzivní úpravou Goldbergovských variací J. S. Bacha pro housle, violu a kontrabas, Český Rozhlas zaznamenal její nedávný recitál a s rozhlasem spolupracovala též při natáčení díla J. Temla. V jejím podání také zazněla premiéra rané skladby Viktora Kalabise Arie a Allegro. Vystoupila rovněž se Smetanovým triem.

Na vedoucích pozicích spolupracuje se švédským souborem Camerata Nordica, belgickým Hulacourt Chamber Soloist, německým Kammersymfonie Berlin, Orchestrem Berg či jako jeden z umělců Festivalového orchestru Českých doteků hudby. Markéta začala pravidelně vystupovat jako hostující umělec festivalu komorní hudby D’Klassikfestival (Německo). Markéta má za sebou přes šest set koncertů a recitálů v České republice, ale i po zemích Evropy či v Rusku, Ekvádoru a USA. Sólově vystoupila v předních českých sálech např. Smetanově síni Obecního domu či Dvořákově síni pražského Rudolfina a s významnými tělesy jako jsou Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Komorní filharmonie Pardubice, Severočeská filharmonie Teplice, Karlovarský symfonický orchestr či Barocco sempre giovane. V poslední době byla Markéta pozvána k účinkování na festivaly Hulacourt Art Project (Belgie) pod záštitou Marthy Argerich, ISA (Rakousko, zahajovací koncert), Beyond Music Festival, Castello Music Festival (Španělsko), Sevenoaks Music Festival (Velká Británie), Vesna v Rossii (Moskva), na prestižní festival Aurora Chamber Music (Švédsko, závěrečný koncert), Classic um Eins (Německo), Mezinárodním festival Český Krumlov, České doteky hudby, Dvořákův festival, Beethovenův festival. Mimo jiné byla i ikonou nadačního festivalu Prager Kultur am Prager Platz v Berlíně. Jako speciální host vystoupila na nedávném slavnostním koncertě BROLNu, který byl živě přenášen Českým Rozhlasem. Na koncertech spolupracovala s významnými umělci jako jsou Josef Suk, Václav Hudeček, Charles Olivieri-Munroe, Jiří Bělohlávek, Anton Zapf, Boris Andrianov, Friedemann Riehle či Shlomo Mintz, pod jehož taktovkou provedla Beethovenovu Romanci F dur se Severočeskou filharmonií. Kromě sólové hry je Markéta též vyhledávanou komorní hráčkou.

Její nově založenéné Páleníčkovo klavírní trio již zaznamenalo úspěch na Soutěži B. Martinů a umístilo se mezi šesti finalisty na Premio „Antomio Bertolini“ v italském Miláně. La Rêverie je společný projekt s vynikajícím Duo du Rêves (flétna, klavír), s nímž se podílela na natáčení J. Temla pro Český Rozhlas. Markéta aktivně spolupracuje také jako sólistka/primáška Cimbálové Muziky Jiřího Janouška. Tento originální koncertní projekt na pomezí klasické a lidové hudby (FolkloreClassic) zrcadlí mistrovství obou žánrů a jeho provedení na festivalových pódiích zaznamenává mimořádný ohlas. Markéta aktivně spolupracuje také jako sólistka/primáška Cimbálové Muziky Jiřího Janouška. Tento originální koncertní projekt na pomezí klasické a lidové hudby (FolkloreClassic) zrcadlí mistrovství obou žánrů a jeho provedení na festivalových pódiích zaznamenává mimořádný ohlas. Markétě byl věnován jeden z dílů populárního dokumentárního seriálu Nehasit, hořím! a byla jedním z protagonistů dokumentu Učedníci hudby francouzského režiséra R. Dindoa. Pro svůj poslední film Vlk z královských Vinohrad si ji pro provedení Bachovy Ciaconny osobně vybral legendární režisér uměleckého filmu Jan Němec. Na housle se začala učit v šesti letech ve třídě Hany Metelkové. Po několikaletém studiu na Hudebním gymnáziu Jana Nerudy a Pražské konzervatoři pod vedením prof. Dany Vlachové, získala Markéta stipendium na prestižní Chicago College of Perfoming Arts of Roosevelt University, kde studovala ve třídě prof. Cyruse Forougha a prof. Roberta Chena, koncertního mistra Chicago Symphony Orchestra. Úspěšně absolvovala na Pražské konzervatoři pod vedením prof. Jaroslava Foltýna. Akademii múzických umění v Praze studovala jako první studentka Pavla Šporcla a prof. Ivana Štrause. V současné době je v magisterském programu na Hochschule für Music Hanns Eisler Berlin ve třídě prof. Ulfa Wallina Pravidelně se zúčastňuje mistrovských kurzů a hodin např. Shlomo Mintze, Shmuela Ashkenasiho, Eberhalda Feltze, Michaela Fishenschlagera, Dory Schwarzberg, Rogera Chase, Fabia Bidiniho, Oly Karlssona, Patinky Kopec. Je též vítězkou letních kurzů Václava Hudečka. Markéta hraje na housle H. Lockey Hill a smyčec Dirk Löscher laskavě zapůjčené ze soukromé sbírky. www.marketajanouskova.com
​​​​​​​

BOHUMÍR STEHLÍK (1990)

získal základní hudební vzdělání na Hudební škole Hlavního města Prahy u prof. Jana Tůmy a dále na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením u Mgr. Iriny Kondratěnko, kde se mu dostalo neuvěřitelné pozornosti nejen v oblasti hudby. Od roku 2010 studoval Bohumír na Hudební Akademii Múzických Umění v Praze u Doc. Františka Malého. Okolnosti přehodili životní výhybku a dovedli ho až na jednu z nejprestižnějších skandinávských hudebních akademií - od roku 2011 studuje na zámku Edsberg v rámci Královské Hudební Akademie ve Stockholmu. Jeho profesorem se stal přední švédský klavírista Mats Widlund.

Během minulých let získal Bohumír titul laureáta v mnoha národních i mezinárodních sólových soutěžích i soutěžích hudebních souborů, (např. Virtuosi per Musica di Pianoforte - 1. cena, Concertino Praga - 1. cena, atd.).

Je také absolventem mistrovských kurzů po celé Evropě u renomovaných klavíristů (např. Jiří Hlinka - Norsko, Eva Poblocska - Polsko, Martin Roscoe - Velká Británie, Daniel Blumenthal - USA/Francie a další. Rovněž v oblasti komorní hry se mu dostalo vynikající péče od Jana Voglera, Karen Gomyo, Miry Wang, Roberta Chena či Daniela Schnydera. Účastnil se rovněž evropských hudebních festivalů jak ve své vlasti, tak i za hranicemi (Moritzburg Festival, Dvořákova hudební Nelahozeves, ICMF Stavanger aj.). Díky koncertní i soutěžní praxi s mnoha rozličnými nástroji je Bohumír zkušeným komorním hráčem a také hráčem melodramu.

K dalším dovednostem patří hra na cemballo díky pětileté praxi v divadle a hraní v orchestrech. Bohumír také studoval dirigování pod vedením dirigenta a skladatele Jiřího Smutného. Je rovněž členem Pianosociety - sdružení klavíristů z celého světa. Avšak největší z Bohumírových hudebních koníčků jsou varhany. Tomuto nástroji věnuje zejména v poslední době velmi mnoho z volného času.

Mohlo by vás zajímat

MUSICA: ...Tvůj věčně Bedřich
MUSICA: ...Tvůj věčně Bedřich
15. října
19:30
Reduta
JAZZ: Behind the Door
JAZZ: Behind the Door
24. října
19:30
Reduta
listopad 2024
JAZZ: Sound Pack (PL)
JAZZ: Sound Pack (PL)
28. listopadu
19:30
Reduta
prosinec 2024
JAZZ: Rusty Cowboys
JAZZ: Rusty Cowboys
19. prosince
19:30
Reduta
leden 2025
JAZZ: Ondřej Štveráček Quartet
JAZZ: Ondřej Štveráček Quartet
16. ledna
19:30
Reduta
únor 2025
JAZZ: Los Quemados
JAZZ: Los Quemados
20. února
19:30
Reduta