28.
února
2021
14.
března
2021

KKUH online: Jaroslav Václav Staněk - Muzikantská krajina

místo
Klub kultury
kategorie
upřesníme
vstupné
zdarma

Muzikantská krajina, záznam pořadu, jenž s láskou a vděčností připomíná osobnost Jaroslava Václava Staňka (1922–1978) – spoluzakladatele a primáše Hradišťanu, uměleckého vedoucího souboru, malíře, scénografa Slováckého divadla, zakladatele Hradišťánku, novátora a člověka s velkým srdcem – který se na podzim roku 2014 v podobě dvou nabitých koncertů, besed u cimbálu a obsáhlé výstavy obrazů a artefaktů, uskutečnil v prostorách Klubu kultury a Reduty.

Název pořadu vycházel z  výtvarného a muzikantského cítění J. V. Staňka a dokonale tak propojil všechny jeho dovednosti. Rozmanitost krajiny Slovácka, rozmanitost muzik a jejich stylů dokázal totiž zachytit nejen štětcem, ale zejména pak v hudbě. K tvorbě pořadu byly proto přizvány muziky, které měly se Staňkem přímou souvislost – každá je jiná a přitom jsou všechny stejné, hrají totiž srdcem – CM Jaroslava Čecha, CM Stanislava Gabriela, Harafica a Hradišťan s Jiřím Pavlicou, jemuž Staněk předal své primášské žezlo. 

Pojďte s námi opět zavzpomínat na tohoto všestranného umělce s obrovským talentem, milovníka přírody a lidové kultury, bohéma, který žil svůj krátký život naplno a dokázal do něj vměstnat neuvěřitelné množství práce. Když dal roku 1950 podnět ke vzniku Hradišťanu, jistě netušil, jak významně ovlivní vznik dalších souborů nejen na rodném Slovácku, a že se stane legendou.

Jsou lidé, kteří hodnotu života poměřují vlastní úspěšností, sami si vytvářejí mýty pro svou nesmrtelnost… a jsou lidé, kteří hodnotu života poměřují snem, jdou za ním bez ohledu na osobní úspěch či snad prospěch. Takovým snílkem byl i vynikající primáš Hradišťanu, skvělý muzikant a choreograf, nápaditý scénograf, zcestovalý výtvarník a všeobecně renesanční člověk Jaroslav Václav Staněk.

HRADIŠŤAN

Primášem a zakladatelem muziky i souboru Hradišťan byl J. V. Staněk, jeho současným primášem je Jiří Pavlica, který se Staňkem v muzice hrával. J. V. Staněk to neměl ve své době lehké. Byl velkým inovátorem, obdobně jako nyní Pavlica. Vyznačoval se tzv. hraním pod nohy, v instrumentálních číslech ale vedl muzikanty až za hranici hratelnosti. Jiří Pavlica vzpomíná na jeho originální způsob hry na housle jako na hru proti všem pravidlům. „Smyčec měl nakloněn opačně k vnitřní straně žíní, krk houslí držel ležérně mezi palcem a ukazováčkem a dlaň přitom opíral o housle. Měl svůj osobitý prstoklad, svůj systém, přesto mu housle v rukou zpívaly. Vycházel z nich vřelý, podmanivý a zcela originální tón. Používal výrazná a přitom neokázalá gesta. Coby dirigent vzbuzoval nebývalý respekt, umocněný vlastní mohutnou postavou.“

CIMBÁLOVÁ MUZIKA JAROSLAVA ČECHA

Tato tradiční muzika z Uherského Hradiště vyšla transponovaně z Hradišťanu, kde hrál a tvořil i Jaroslav Čech. Právě on muziku na Lidové škole umění založil, původně jako dětskou. Po jeho smrti muzika převzala jeho jméno – Cimbálová muzika Jaroslava Čecha. Vychází z poučnosti původních pramenů a nositelů tradic a dodržuje jazyk krajovosti. Zpracovává zejména Dolňácko s malými výlety do Luhačovického Zálesí, Kopanic či Horňácka. Primášem je Jan Rajmic.

CIMBÁLOVÁ MUZIKA STANISLAVA GABRIELA

Muzika vyrostla na nahrávkách J. V. Staňka, oceňovali na něm, že se nebál použít nové postupy. U jejího zrodu stáli původní učitelé – Karel Piškytl (violista Hradišťanu) a František Hamada, známý jako „děda Hamada“. Cimbálová muzika Stanislava Gabriela pochází z Babic, léta ale zkoušeli ve Slovácké búdě a hradišťské publikum jim přirostlo k srdci. „Je to publikum velmi vstřícné a velmi kritické,“ kvitují muzikanti. „Umožňuje nám tvořit a zkoušet nové věci.“ Primášem je Stanislav Gabriel ml.

HARAFICA

Roku 2014, kdy pořad Muzikantská krajina vznikl, byla Harafica mladou vycházející hvězdičkou, dnes je již hvězdou naplno zářící. Jejich hudební repertoár má kořeny především v regionu a místních tradicích. Vycházejí ale také z toho, co je ovlivňuje, a co je jejich srdci blízké. A jejich vazba na J. V. Staňka? Basista je manželem jeho vnučky. A původní zakladatel a otec druhého houslisty, Pavel Štulír, vyšel ze školy Jaroslava Čecha. Primášem je Martin Melichárek.

Mohlo by vás zajímat

Jan Botek: Obrazy - Fotografie - Grafika
Jan Botek: Obrazy - Fotografie - Grafika
21. února – 18. března
Klub kultury
březen 2024
Akademie třetího věku: Výstava prací výtvarného kurzu
Akademie třetího věku: Výstava prací výtvarného kurzu
27. března – 22. dubna
Klub kultury
duben 2024
The Beatles revival + Karel Kahovec
The Beatles revival + Karel Kahovec
9. dubna
19:00
Klub kultury
4 Tenoři & Unique Quartet
4 Tenoři & Unique Quartet
17. dubna
19:00
Klub kultury
květen 2024
Vlasta Redl, 50 let na scéně
Vlasta Redl, 50 let na scéně
8. května
19:00
Klub kultury
Úvěr (Martin Zounar a Filip Blažek)
Úvěr (Martin Zounar a Filip Blažek)
29. května
19:00
Klub kultury