KKUH online: Hradišťánek, U nás doma, 2. část
Také tentokrát naše folklorní ohlédnutí zacílíme na naši nejmladší generaci – a sice prostřednictvím archivního pořadu dětského folklorního souboru HRADIŠTÁNEK z roku 2019, který si tímto slavnostním způsobem každoročně odbývá svou premiéru. Nyní uvádíme jeho druhou část.
Dětský folklorní soubor Hradišťánek byl založen roku 1955 v Uherském Hradišti a během své šedesátileté historie se stal nedílnou součástí kulturního života nejen ve svém rodném městě, ale i na pódiích regionálních a zahraničních festivalů. V současnosti sdružuje cca 200 dětí ve věku 4 - 17 let, rozdělených do šesti skupinek. Hudebně jej doprovází cimbálová muzika Slovácké ZUŠ, CM Oskoruša, cimbálová muzika Pavla Štulíra při ZUŠ v Uherském Hradišti a její mladší skupina Husličky, též při ZUŠ v Uherském Hradišti.
Všichni si jistě velmi dobře uvědomujeme, že rodina je neocenitelným a nenahraditelným zdrojem poznávání, předávání tradic a životních zkušeností. Má velký vliv na výchovu a rozvoj dětí. Rodiče jsou starostliví, své děti milují, ukazují jim cestu, kterou by mohly v životě jít. Vedle toho prarodiče přinášejí do jejich života klid, trpělivost a vzpomínky na vlastní dětství. Mají v sobě moudrost, lásku a pochopení. A to všechno dohromady utváří atmosféru domova, který dětem poskytuje pocit jistoty, radosti a spontánnosti. V rodině jsou takto přirozeným nenásilným způsobem předávány tradiční, kulturní a společenské hodnoty z generace na generaci. Domov je pocit, který nás provází celý život. Je to něco, co jsme zdědili po předcích, je to povinnost k tradicím i událostem, které jsme prožívali v dětství, a na které si stále ještě vzpomínáme. Domov je jako strom, který vyrostl ze semene. O svou krásu a bohatství se dělí a předává je dál.
TAJEMSTVÍ NAŠÍ TETIČKY
12. Poklady tetky Bříšťalky (V., CM ZUŠ Slovácko); 13. Bylinky naší tetičky (IV., CM Husličky); 14. Tetičko lupačko (V., CM ZUŠ Slovácko)
U NAŠEHO DĚDY JOSEFA
15. Dědovy včely (III., CM ZUŠ Slovácko); 16. Co si děda rád zatančil (II., CM Oskoruša); 17. U našeho dědy v humně (IV., CM Husličky)
CO VŠECKO UMĚL STRÝC JURA
18. Nebudu já hospodařit (VII., CM ZUŠ Slovácko); 19. Koníčkovy podkověnky (III., CM ZUŠ Slovácko); 20. U strýca v kovárně (VI., CM ZUŠ); 21. Strýcovy husličky (V., CM ZUŠ); 22. Rád si zahrál bílovské
ÚČINKUJÍCÍ:
skupinky Hradišťánku: II. III. IV. V. VI. a VII.
vedoucí: Marcela Hastíková – II.; Radka Baboráková – II.; Lucie Křiváková – III.; Lenka Hrbáčová – III.; Jessica Kuželová – III.; Jitka Čerstvá – IV., VI.; Gabriela Častulíková – IV., VI.; Gabriela Směřičková – V., VII.
asistentky vedoucí: Marie Mitáčková – III.; Martina Mitáčková – IV.; Barbora Směřičková – IV.
CIMBÁLOVÉ MUZIKY:
CM HUSLIČKY
vedoucí: Pavel Štulír; primáš: Marek Pavlica
CM ZUŠ
vedoucí: Pavel Štulír; primáš: Matouš Směřička
CM ZUŠ SLOVÁCKO
vedoucí: Ondřej Krátký; primáš: Štěpán Vaculík
CM OSKORUŠA
vedoucí: Štěpán Vaculík; primáš: Vít Janečka
NÁMĚT, SCÉNÁŘ, REŽIE: Laďka Mikuláštíková
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: Gabriela Směřičková
PRODUKCE: Štěpánka Tománková
PRŮVODNÍ SLOVO: Laďka Mikuláštíková
POŘADEM PROVÁZELY: Tereza Novotná a její dcera Márinka
SCÉNA: Petra Tománková