23.
března
2021
6.
dubna
2021

KKUH online: I. Stříteský: Chřiby - hory lidí a mýtů (TSTTT 2006)

místo
Klub kultury
kategorie
Klub kultury ONLINE, Ostatní
vstupné
zdarma

Ivan Stříteský tvoří ve svém audiovizuálním centru SKYFILM v Prostějově. Od konce 70. let se soutěže TSTTT účastnil jako amatér, po revoluci a utvoření vlastního studia byl zařazen do kategorie profesionálních filmů. Jeho díla vždy patřila k nehodnotnějším a byla po zásluze oceněna nejen v soutěži uherskohradišťské, ale také na mnoha prestižních oborových festivalech, zaměřených na životní prostředí (Ekofilm, Envirofilm, Agrofilm a další).

Jeho nejúspěšnějším dílem na TSTTT byl roku 1997 videopořad NAPOJME PRAMENY, za nějž obdržel Hlavní cenu Josefa Velka. Za třicet let existence centra Skyfilm natočil ve spolupráci s erudovanými odborníky více než sedmdesát filmů s lesnickou, zemědělskou, přírodovědnou či vlastivědnou tématikou. Mnohé z nich byly uvedeny též v České televizi. V roce 2002 se stal Ivan Stříteský hrdým nositelem Ceny ministra životního prostředí za filmovou tvorbu, jež přispívá k informovanosti a zvýšení ekologického povědomí a lásky k přírodě.

Do KKUH online jsme nyní zařadili jeho soutěžní snímek CHŘIBY – HORY LIDÍ A MÝTŮ. Sám autor filmu, zpracovaného dle scénáře hradišťského spisovatele a publicisty PaedDr. Jiřího Jilíka, uvádí: „Trojvrší Barborky, Buchlova a Holého kopce v pásmu Chřibů je odvěkou dominantou Uherskohradišťska. Přírodní park Chřiby s věncem podhorských obcí není jen malebným pohořím lesů, luk se vzácnou květenou, skal a osamělých balvanů s tváří po tisíciletí modelovanou působením vody a větru, ale i krajinou pověstí o svatých Cyrilu a Metoději, kteří právě v této části Moravy, v blízkosti nedalekého Veligradu, zanechali výraznou stopu. Hrad Buchlov, zřícenina hradu Cimburka, záhadná kazatelna, bájemi opředený Kozel, mohylová pole na Tabarkách, tyto i mnohé další objekty nesou zčásti reálné, zčásti mytické stopy člověka, který zde žil, pracoval a umíral. Cílem dokumentu není diváka poučovat, ale přiblížit mu genia loci tohoto pohoří.“

Mohlo by vás zajímat

Tichá vína Reduta
Tichá vína Reduta
6. listopadu
17:00
Reduta
Modelářský košt 2021
Modelářský košt 2021
20. listopadu
9:00
Klub kultury
Recitál Haliny Pawlowské
Recitál Haliny Pawlowské
23. listopadu
19:00
Klub kultury
Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu a 1. adventní víkend
Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu a 1. adventní víkend
26. – 28. listopadu
Masarykovo náměstí
únor 2022
JAZZ: Vilém Spilka Quartet
JAZZ: Vilém Spilka Quartet
17. února
19:30
Reduta
duben 2022
4TET Nová koncertní verze V.
4TET Nová koncertní verze V.
21. dubna
19:00
Klub kultury