22.
září
2022

JAZZ: Tomáš Sýkora Trio

začátek
19:30
místo
Reduta
kategorie
Koncerty, Jazz
vstupné
110 Kč, abonenti zdarma

Tomáš Sýkora – klavír, Tomáš Liška – kontrabas, Petr Nohavica – bicí

Výrazná melodická linka jako odkaz na evropskou hudbu (tedy melodiku), jazzová harmonie, improvizační plochy, důraz na propracovaný zvuk, promyšlená výstavba hudební formy a barevnost jednotlivých kompozic, to jsou hlavní znaky Tomáš Sýkora Tria. Repertoár tvoří výhradně Tomášova autorská tvorba. Instrumentální složení odpovídá standardnímu formátu jazz piano tria (klavír, kontrabas, bicí), ale je obohaceno ještě o synth zvuky a elektronické samply. Výrazem a svým pojetím se dá tato hudba zařadit do oblasti moderního evropského jazzu. Rytmickým pojetím se blíží spíše afroamerickým hudebním stylům. Výsledný sound celého tohoto projektu je spíše klidný, harmonický, avšak nepostrádá výbušnější prvky v podobě sólových výkonů jednotlivých hráčů. Cílem projektu je co nejvíce hrát a dělat hudbu upřímně a s radostí.

Tomáš Sýkora je český skladatel, pianista, producent, aranžér a učitel. Studoval konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze a poté HAMU. Od roku 2013 je Tomáš producentem, kapelníkem a pianistou zpěvačky Leny Yellow. Tomáš je též členem The Prague Six, skupiny šesti bigbandových skladatelů pod vedením skladatelky a trumpetistky Štěpánky Balcarové. V roce 2015 nahráli CD Concept Art Orchestra and Prague 6, které obsahovalo bigbandové písně od každého z členů. Toto album vyhrálo cenu Anděl v kategorii Nejlepší jazzová a bluesová nahrávka. Jeho skladba A Song About Šoša vyhrála cenu OSA za nejlepší jazzovou skladbu v roce 2013.

Tomáš Liška studoval kontrabas na Konzervatoři J. Ježka v Praze a následně dokončuje magisterské studium na prestižní berlínské univerzitě Jazz Institut Berlin, pod vedením renomovaných amerických hráčů a pedagogů Grega Cohena a Johna Hollenbecka. Tomáš vystupuje na jazzových festivalech a v koncertních sálech po celém světě. Je nositelem několika cen z významných jazzových festivalů a workshopů zejména v Polsku, Belgii a ve Španělsku. Jeho autorská kapela INVISIBLE WORLD je vysoce respektovaná díky svému osobitému projevu a citlivou fůzí jazzu a world music. Kapela získala několik ocenění, včetně Ceny Anděl za album Hope (2020) a koncertuje po celém světě.

Bubeník Petr Nohavica je dalším členem kvartetu Allison Wheeler, v posledních letech se zdá být velkou nadějí pražské jazzové scény. Je uznávaný především za svou všestrannost a velkou citlivost v doprovodu. Po absolvování VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka zamířil na jazzovou katedru HAMU, kde momentálně studuje bakalářský program. Je velmi vytíženým sidemanem, kromě Allison jsou to také např.: Sisa Fehérová & Vlado Mikláš: BARDO, Najponk, Roman Pokorný, Miriam Bayle, Tom Smith, Tomáš Sýkora trio, Aga Twardoch, Daniel Bulatkin Q, Kirill Yakovlev, Jan Kořínek trio... Petr se také začíná profilovat jako talentovaný skladatel.

Mohlo by vás zajímat

Čechomor KOOPERATIVA TOUR
Čechomor KOOPERATIVA TOUR
29. března
19:00
Klub kultury
duben 2023
Recitál Lucie Bílé s pěveckým sborem Boni Pueri
Recitál Lucie Bílé s pěveckým sborem Boni Pueri
6. dubna
19:00
Klub kultury
Tichá vína Reduta
Tichá vína Reduta
15. dubna
17:00
Reduta
JAZZ: Soulmates
JAZZ: Soulmates
20. dubna
19:30
Reduta
MUSICA: Orbis Trio & Jiří Pinkas
MUSICA: Orbis Trio & Jiří Pinkas
25. dubna
19:30
Reduta
září 2023
Karel Plíhal - recitál
Karel Plíhal - recitál
14. září
19:00
Reduta