11.
listopadu
2021

JAZZ: Stay in tune

začátek
19:30
místo
Reduta
kategorie
Koncerty
vstupné
110 Kč, abonenti zdarma

Jiří Levíček - klavír, Luan Gonçalves - kontrabas, Jakub Tengler - bicí

Stay In Tune (SIT) je nový projekt klavíristy Jiřího Levíčka a stojí na vlastních kompozicích a originálních úpravách jazzových standardů. Trojice rozvíjí improvizaci na stručných aranžích kolem jedné konkrétní myšlenky, se kterou pak volně pracuje. Výrazová jednota, prostor pro kolektivní improvizaci při zachování hlavního kurzu jsou základní rysy kompozic tohoto seskupení.

Jiří Levíček je klavírista a skladatel původem z Brna. Po Janáčkově Akademii múzických umění vystudoval Univerzitu v Severním Texasu, která je známa svou dlouholetou tradicí jazzové výuky. V Čechách ho jazzové obecenstvo zná nejvíce jako klavíristu v triu Roberta Balzara. Krom toho vystoupil na mnoha festivalech a v jazzových klubech v Severní i Jižní Americe (Washington D. C., Dallas, San Antonio, Tour in Peru, Bogota  Columbia, Toronto  Canada, Pensacolla Florida). Jiřího jazzové skladby jsou do jisté míry ovlivněny klasickou hudbou, které se naplno věnuje jako klavírista i skladatel. Hlavně ho inspiruje expresivita post romantismu a druhé vídeňské školy: tedy hudby postavené na volnějších harmonických vazbách, či atonalitě. Zvuková barvitost jeho kompozic a citlivá orchestrace jeho spoluhráčů dává vyniknout nuancím, které jsou častěji spojeny s prožitkem vážné hudby. V roce 2009, Jiří vyhrál 1. cenu na prestižní jazzové soutěži Phillips International Jazz Competition, kde o rok později zasedl do poroty. V roce 2010 se zúčastnil Jacsonville Jazz Piano Competition (Florida), kde získal 3. cenu.

Luan Gonçalves (1995) hraje na kontrabas a basovou kytaru, většinou v oblasti současné "klasické" hudby, hudební "alternativy" nebo současného jazzu. Mezi nejaktivnější skupiny, se kterými hraje, patří Talaqpo, Paliome, Stratocluster, Jungle Debris, Mušhuššu, Ensemble Terrible, Chapadla, Hot Brew a SwingHouse Orchestra. Studoval klasický a jazzový kontrabas v Státní Hudební Škole Toma Jobima v Sao Paulu (EMESP - Tom Jobim), Pražskou konzervatoř, HAMU a Anton Bruckner Privatuniversität v Linci.  Nyní studuje etnologii/antropologii na Univerzitě Karlově a je kontrabasistou na volné noze. Věnuje se hlavně jazzu, soudobé vážné hudbě, improvizaci a různým lidovým tradicím.

Jakub Tengler studoval bicí nástroje na konzervatoři v Ostravě, kde se kromě vážné hudby zabýval jazzem, afrokubánskými rytmy, ale i irskou lidovou hudbou (kapely Celtic Cross, Acoustic Irish). Od roku 2007 studoval na JAMU v Brně pod vedením Martina Opršála, Kamila Slezáka, Radka Tomáška a Dana Dlouhého. V roce 2009 se zúčastnil stáže Erasmus ve Vídni, kde studoval bicí na katedře jazzu a populární hudby u prof. Friedricha Ozmece. V roce 2012 byl vybrán na rezidenční pobyt v New Yorku (Music OMI) pro hudebníky - skladatele a improvizátory. Spolupracoval s tělesy zabývajícími se soudobou hudbou jako DAMA DAMA, Ostravská banda, Prague Modern, Brno Contemporary Orchestra apod. Od roku 2013 studoval jazzovou interpretaci na HAMU v Praze u Jiřího Slavíčka.

Mohlo by vás zajímat

XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
6. – 8. září
Klub kultury a dalších 5 míst
říjen 2024
JAZZ: Behind the Door
JAZZ: Behind the Door
24. října
19:30
Reduta
listopad 2024
JAZZ: Sound Pack (PL)
JAZZ: Sound Pack (PL)
28. listopadu
19:30
Reduta
prosinec 2024
JAZZ: Rusty Cowboys
JAZZ: Rusty Cowboys
19. prosince
19:30
Reduta
leden 2025
JAZZ: Ondřej Štveráček Quartet
JAZZ: Ondřej Štveráček Quartet
16. ledna
19:30
Reduta
únor 2025
JAZZ: Los Quemados
JAZZ: Los Quemados
20. února
19:30
Reduta