16.
března
2023

JAZZ: AMC Trio & Samuel Marinčák

začátek
19:30
místo
Reduta
kategorie
Koncerty
vstupné
110 Kč, abonenti zdarma

Peter Adamkovič - klavír, Martin Marinčák - kontrabas, Stanislav Cvanciger - bicí , Samuel Marinčák (všichni SVK)

AMC Trio úspěšně vyvinulo svůj vlastní jazyk a styl, díky kterému je rozpoznatelné a jedinečné. Ve svých skladbách dokáže vyvolat velmi reálné emoce a příběhy. Hraní vlastního materiálu je jejich přirozeným a preferovaným způsobem práce. Přestože mají kořeny ve slovenské kultuře, skladby znějí internacionálně, protože trio přesahuje tradiční jazzové postupy a usiluje o multižánrový zvuk. Jejich hudba čerpá z variace a hladké melodičnosti zpracovaných témat, která jsou inspirována například populární a vážnou hudbou, melodiemi z východoslovenské lidové hudby, ale i přírodou, literaturou, spiritualitou a jakoukoli krásou.

Tento neuvěřitelný soubor, který si vybudoval své hudební základy v mainstreamovém jazzu, existuje už asi dvacet let. Tvoří ho Peter Adamkovič na klavír, Martin Marinčák na baskytaru a Stanislav Cvanciger na bicí.

AMC Trio není ani běžným triem s jedním vedoucím, ani běžným triem. Jde spíše o společenství tří rovnocenných členů, jejichž odlišnost je svázána do zvláštního celku, aby ještě více vynikla jejich vzájemná podobnost a blízkost.

AMC Trio má na kontě šest studiových alb, z nichž One Way Road To My Heart získala ocenění Radio_Head Award za nejlepší jazzové album roku 2013. Poslední Ad Fontes, na kterém trio spolu s Folk Band Of Stano Baláž představuje aranže slovenského folku melodie získal cenu veřejnosti za nejlepší CD roku 2017 v soutěži Esprit.

Jedná se o seskupení tří hudebníků s nejlepšími celosvětovými jazzovými kontakty. Randy Brecker, Philip Catherine, Bill Evans, Ulf Wakenius, Mark Whitfield, Michael 'Patches' Stewart a mnoho dalších spojili své síly s AMC Triem buď jako speciální hosté na jejich koncertech nebo jako spolupracovníci ve studiu. 

AMC Trio jsou úžasní hudební vypravěči. Každá skladba a improvizovaná fráze má za sebou narativní myšlenku. Je to zcela jedinečný dárek, který tak dobře komunikuje jejich hudbu s mnoha fanoušky!“ 
Randy Brecker 

AMC Trio je velmi originální klavírní trio ze Slovenska. Mají mimořádný talent pro psaní krásných melodií s východoevropskou příchutí. Ve světě plném napodobenin vyniká AMC svou hudební integritou. Už několik let s nimi velmi rád pracuji. Naše spolupráce považuji za příjemnou a kreativní. Na krásnou hudbu AMC-trios čeká obrovské publikum.“ 
Ulf Wakenius 


***

Samuel Marinčák (+ AMC Trio)
„Můj syn se mnou, možná nechtíc, poslouchal hudbu už od malička a možná to mělo na něj vliv. Od malička zpíval. Hrál dokonce i na klarinet. Ale nakonec zvítězila kytara.“ Tak se v jednom tři roky starém rozhovoru vyjádřil kontrabasista Martin Marinčák o svém synovi Samuelovi. Ten poslední roky čím dál častěji rozšiřoval tátovo AMC Trio na kvarteto. A díky tomu mohl jako kytarista i skladatel zrát nejen v předním slovenském uskupení, ale také po boku Billa Evanse, Randyho Breckera, Reginy Carter, Michaela Patchese Stewarta či Erica Marienthala. Ovšem již v roce 2009 získal Samuel Marinčák cenu za instrumentální výkon v soutěži Nové tváře slovenského jazzu. O tři roky později zvítězil v Kytariádě, soutěži kytaristů ze Slovenska a Čech. Je absolventem brněnské JAMU, kde studoval jazzovou interpretaci. Při té příležitosti absolvoval stáž na Hochschule für Musik und Theater v německém Lipsku, kde mu byl pedagogem například slovutný Richie Beirach. Za svoje nejinspirativnější období pak považuje dvouleté studium na Hudební škole Carla Marii von Webera v Drážďanech, a to pod vedením vynikajících hudebníků Stephana Bormanna, Thomase Fellowa a Reentka Dirkse. Dokončil jej s titulem Master of Music.

Mohlo by vás zajímat

XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
6. – 8. září
Klub kultury a dalších 5 míst
říjen 2024
JAZZ: Behind the Door
JAZZ: Behind the Door
24. října
19:30
Reduta
listopad 2024
JAZZ: Sound Pack (PL)
JAZZ: Sound Pack (PL)
28. listopadu
19:30
Reduta
prosinec 2024
JAZZ: Rusty Cowboys
JAZZ: Rusty Cowboys
19. prosince
19:30
Reduta
leden 2025
JAZZ: Ondřej Štveráček Quartet
JAZZ: Ondřej Štveráček Quartet
16. ledna
19:30
Reduta
únor 2025
JAZZ: Los Quemados
JAZZ: Los Quemados
20. února
19:30
Reduta