21.
dubna
2022
5.
června
2022

Jaroslav Václav Staněk: Lásky jednoho srdce

místo
Klub kultury
kategorie
Výstavy
vstupné
ZDARMA

Dne 21.4.2022 v 17:00 se v Galerii Vladimíra Hrocha uskuteční vernisáž tvorby Jaroslava Václava Staňka, který by se 20.4.2022 dožil 100 let. 

Jaroslav Václav Staněk

Jaroslav Václav Staněk byl osobností s tak širokým záběrem, že lze o něm jen stěží jednoznačně tvrdit, co bylo pro něj dominantní. Byl malíř i muzikant, textař i scénárista, choreograf i sběratel.

Narodil se 20. dubna 1922 v Uh. Hradišti. Své dětství prožil v místní části Rybárny.

Sama řeka Morava byla pro nás něco tak přitažlivého a kouzelného, že se to ani popsat nedá. Naproti našeho domu byla řeka, na druhém břehu byl veslařský klub. Pro nás, chlapce Rybárňáky, to bylo něco abnormálního. Mladí chlapci a děvčata jezdili na lodích závodních i výletních a my, ve snaze je napodobit, jsme sebrali mamce necky na praní a také jsme závodili. Ale co mně stále vrtalo hlavou a nedávalo spát, bývaly večery na „vesláku“. Chlapci a jistě i nějací starší muži začali k večeru zpívat. Poprvé jsem uslyšel písničku „Kole Jarošova teče voda dvoja, skoro-li sa rozejdem, galánečko moja.“

Po ukončení základní školy navštěvoval nejprve učební obor hudební nástrojář v Hodoníně. V roce 1938 byl přijat na Školu uměleckých řemesel v Brně. Studoval zde kresbu a malbu u profesorů Süssera, Dilingera, Hrbka a Krále. V roce 1942, kdy byla škola uzavřena, začal pracovat u firmy Kunz, která se zabývala výrobou malířských potřeb, dekorativní malbou a návrhy interiérů. V roce 1945 nastoupil jako jevištní výtvarník do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde se později stal šéfem výpravy. V této době spolupracoval se spoustou významných divadelních režisérů a vytvořil bezpočet scén. Počátkem šedesátých let se stává zaměstnancem Závodního klubu při n.p. Mikrotechna. V této době pracuje nejen jako vedoucí souboru Hradišťan a Hradišťánek , ale i jejich choreograf a korepetitor. Jako lektor vyjíždí se členy souboru do okolních vesnic a pořádá pro místní skupiny nácvik tanců a písní především našeho regionu a učí je, jak s tímto materiálem pracovat. Se souborem Hradišťan se zúčastňuje soutěží a přehlídek folklorních souborů u nás i v zahraničí. Pod jeho vedením získával soubor významná ocenění na prestižních světových festivalech. Jedním z nich byl i Zlatý náhrdelník burgundských vévodů z francouzského Dijonu. Úzce spolupracuje také s Mezinárodním folklorním festivalem ve Strážnici, pro nějž vytváří spoustu scénických návrhů.

Poslední léta svého života strávil J.V. Staněk v ústraní. Politický a společenský vývoj mu nedovolil pokračovat v záslužné kulturní aktivitě. O to více se v tomto období věnoval malování.

Zemřel 28.února 1978 ve věku nedožitých 56 let. Za svůj krátký život vytvořil neuvěřitelně obsáhlé dílo. Svými znalostmi, celoživotní prací a osobním příkladem ovlivnil celou řadu nově vznikajících folklorních souborů a cimbálových muzik. Z jeho odkazu čerpají mnohé z nich dodnes.

Mohlo by vás zajímat

Týká se to také Tebe 2024
Týká se to také Tebe 2024
15. června – 15. července
Reduta
Mária Duhárová: Kúzlo farieb
Mária Duhárová: Kúzlo farieb
20. června – 15. července
Klub kultury
červenec 2024
68. Kopaničárské slavnosti
68. Kopaničárské slavnosti
12. – 14. července
Ostatní
srpen 2024
12. Míkovské dožínky
12. Míkovské dožínky
3. srpna
13:00
Kulturní dům Míkovice
září 2024
XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
6. – 8. září
Klub kultury a dalších 5 míst
listopad 2024
Třináct u stolu
Třináct u stolu
15. listopadu
19:00
Klub kultury