
Dalibor Gregor: JÍZDA KRÁLŮ – hrdost, úcta, tradice
Výstava fotografií představující čtyři Jízdy králů z obcí Kunovice, Hluk, Vlčnov a Skoronice.
Jízda králů je lidový obyčej, který se v současnosti udržuje především na Slovácku a na Hané.
V čele skupiny jezdců Jízdy králů jedou vyvolávači, za nimi pobočníci (s tasenými šavlemi), kteří mezi sebou vedou krále – malého chlapce s růží v ústech, za nimi následují další vyvolávači a ostatní jezdci. Král a pobočníci jsou oblečeni v ženském obřadním oděvu, ostatní jezdí v obřadním oděvu mužském. Celá družina na ozdobených koních projíždí obec, zastavuje se u domů a jezdci pronášejí k obyvatelům i náhodným divákům krátké veršované provolání pochvalného nebo žertovného charakteru. Za svůj výkon jsou odměňováni především peněžitými dary, které jim dárci vkládají do pokladničky nebo do jejich vysokých bot.
Původ tradice se vysvětluje v historické události, kdy uherský král Matyáš Korvín utíkal před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži.
Další teorie mluví o tom, že je tato tradice daleko starší a pochází zřejmě již z pohanských dob, kdy mezi sebou chlapci soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem.