Datum: 09. 08. 2020

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
"Wildlife" fotografie Radoslava Motala
Kategorie: VÝSTAVY

"Wildlife" fotografie Radoslava MotalaRadoslava Motal, ročník 1974, žije v Osvětimanech, uprostřed volné přírody Chřibů. Bezesporu je to zajímavý autor, přestože tvoří tak trochu stranou hlavních proudů současné fotografie. Je to do jisté míry dáno ústředním tématem jeho tvorby - fotografování volně žijících živočichů, především ptáků, v jejich přirozeném prostředí (tzv. „Wildlife foto").

Fotografováním se začal zabývat kolem roku 1985, kdy si půjčoval a později zdědil otcův fotoaparát, s nímž si zpestřoval ornitologické výpravy do přírody. Rodiče jeho zájem později podpořili zakoupením tehdy populární „fotopušky" Zenit 12 S (již z 300 mm ohniskem). Tehdy se také seznámil s ornitologem a fotografem Mirou Judasem z Hodonína, který mu poskytl cenné rady jak ornitologické, tak fotografické. Vážná práce pak začala zejména v roce 2000, kdy se rozhodl vybavit technikou Canon (Canon EOS 1D mark IV, Canon EF 400/5,6L). Doposud vystavoval v Osvětimanech a v Buchlovicích, druhé ceny získal ve fotosoutěžích TSTTT (Týká se to také tebe) 2011 v Uh. Hradišti a FOPO (Fotografie pomezí) 2012 v Trenčíně. Jeho snímky byly otištěny v prestižních časopisech Příroda wildlife a Naše příroda.

Fotografie Radoslava Motala se vyznačují precizním zachycením pohybu ptáků i dalších živočichů, dokonalým ztvárněním jejich přirozeného prostředí a celkové atmosféry, vysokou kvalitou technického zpracování a výtvarně cítěnou kompozicí. Málokdy se setkáme s takto vyváženými složkami fotografické tvorby. Motalovy barevné obrazy nejsou jen dokumentem života v přírodě, ale i fotografickou básní o světě kolem nás, který leckdy přehlížíme nebo jej neumíme (a nestačíme) vnímat. Výstava „Wildlife foto", obsahující sedmdesát prací, nám k tomu bezesporu poskytuje dostatek báječných příležitostí.

23.1.2014 9:29 • Přečteno: 1311x • Autor: František Elfmark


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!