Datum: 10. 08. 2020

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
Výstava Jánose Kondora 13.10. - 13.11. 2017
Kategorie: VÝSTAVY

Výstava Jánose Kondora  13.10. - 13.11. 2017V prostorách Reduty je od 13. 10. do 13. 11. 2017 k vidění průřez aktuální tvorbou maďarského malíře Jánose Kondora. Vystava vznikla ve spolupráci s partnerským městem Sárvár u příležitosti autorova jubilea a oslav 760. let od založení Města Uherského Hradiště.

János Kondor se narodil roku 1957 v maďerském měste Sárvár, kde celý život působí a je aktivním členem mnoha místních spolků a organizací. Kromě toho, že je významným a neopomenutelným výtvarníkem zmíněnoho města, je také pedagogem a mentorem. Vlastní vzdělávání zahájil na Gymnáziu Thuri György se zaměřeným na kresbu. Zde také roku 1975 odmaturoval a pokračoval na Vysoké škole pedagogické Berzsenyi Dániel Szombathely na katedře matematiky a výtvarné výchovy, kde roku 1980 obdržel diplom, rovněž v oboru kresba. K dosažežeí ještě komplexnějšího vzdělání nastoupil na Akademii výtvarného umění v Budapešti do ateliéru Tibora Brády. Roku 1985 úspěšně ukončuje studium.

   

János Kondor je opravdovým patriotem svého města. Zapojuje se do kulturního života a snaží se o jeho vzestup. Kromě toho, že je sám velmi činným výtvarníkem, zná tento obor i z pedagogického hlediska a jako iniciátor a pořadatel mnoha výstav. Byl pedadogem na Vysoké škole Berzsenyi Dániel, Umělecké škole Koncz János. Vedoucí pozici zastával v kulturním středisku Kossuth Lajos v Sárváru. Roku 2008 se stal také ředitelem Kulturního střediska a Městské knihovny Hradu Nádasdyů. 

  

Autor pravidelně prezentuje svou tvorbu na kolektivních i autorských výstavách a účastní se malířských sympozií. Jeho tvorba je silně ovlivněná samotným regionem a úctou k tradici. Nevymezuje se použitím jedné výtvarné techniky. Se stejnou lehkostí vznikají malby olejem, akrylem či pastely. Tvorba je často insporovaná sakrální tématikou s přesahem a nadhledem nad daným tématem, nebrání se ani abstrakci s důrazem na kolorismus. Ve svých dílech spojuje úctu k tradici a vlastní tvůrčí jazyk. Z obrazů vyzařuje zdrženlivost, introverze a snaha o zvýraznění skutečných lidských hodnot. Často používá techniku koláže, kde vedle lidských siluet zobrazuje architektonické prvky. Inspiruje se starými rodinnými fotografiemi, historickými událostmi či kouzlem a čistotou panonské krajiny. 

13.10.2017 12:04 • Přečteno: 558x • Autor: Adéla Němcová


Soubory přiložené k článku

fileKondor_katalog-2017.pdf