Datum: 10. 08. 2020

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
Výstava Jana Botka
Kategorie: VÝSTAVY

Výstava Jana BotkaGalerii Vladimíra Hrocha prozářila tvorba regionálního malíře Jana Botka. Jeho pastely, malby olejem a grafiky jsou k vidění na Klubu kultury do 8. 11. 2017. Výstava vznikla k připomenutí autorových 55. narozenin a představuje jeho nejnovější tvorbu.

Jan Botek (1962) pochází z Uherského Hradiště, sám se ale považuje za rodáka z Chylic. Žije a tvoří v Ostrožské Nové Vsi. Věnuje se především kresbě, grafice a malbě. V posledních letech preferuje zejména pastel. Výraznou stylizací abstrahuje za pomoci geometrických tvarů kompozice, které často znázorňují reálnou skutečnost. Tímto způsobem zachycuje své nejbližší okolí, výjevy ze Slovácka, jízdy králů, exteriérů měst, zahrad a vinohradů. Používá výraznou barevnost a pracuje s barevnou perspektivou, kdy po vzoru Cézanna, Kupky či Picassa rozkládá obraz do jednotlivých pestrých dílů.

    

V jeho malířské tvorbě (hlavně v olejomalbách) nalezneme přesahy směrem k surrealismu, které vycházejí z jeho dlouholetého přátelství s Targusem Červinkou. Každý rok pořádá se svými kamarády (Miroslav Bystřický, František Pavlica, Petr Psotka) Výtvarné sympozium na Vojšických lukách u Velké nad Veličkou. Má za sebou již celou řadu autorských a kolektivních výstav, pravidelně se účastní výstavy Setkání - stretnutie, Tvůrčí dílny ve Starém Hrozenkově a Mezinárodního malířského sympozia ve Skalce u Trenčína. V letošním roce se zůúčastnil rovněž Mezinárodního sympozia v Estonsku, kde vznikla nová kolekce děl (např. "Dům ve Viinistu") 

   

 

 

6.10.2017 14:43 • Přečteno: 767x • Autor: Petra Baroňová