Datum: 14. 07. 2020

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
Martin Vrága - STŘEPY Z PODVĚDOMÍ
Kategorie: VÝSTAVY

Martin Vrága - STŘEPY Z PODVĚDOMÍKlub kultury Uherské Hradiště zve na výstavu Martina Vrágy „Střepy z podvědomí“. Martin Vrága, absolvent SUPŠ v Uherském Hradišti a FAVU v Brně, se na výstavě bude prezentovat svými rozměrnými figurálními obrazy. Vernisáž proběhne ve středu 6. března v 17 hodin a výstava potrvá do 10. dubna.

 

 

Martin Vrága se v Galerii Vladimíra Hrocha představí svými rozměrnými figurálními obrazy. K vidění budou malby na plátně z kolekce Anonyme Komparsen, ale také obrazy zcela nové, jež vznikly v letošním roce.

Vernisáž, která proběhne ve středu 6. 3. 2013, bude zahájena kunsthistorikem Mgr. Martinem Dvořákem. Výstava je k vidění až do 10.4.2013.

          Martin Vrága ve své tvorbě čerpá z historie evropské malby, což mimo jiné znamená dotyk s klasickou malbou pracující nikoliv na bázi realismu, čili snahy zachytit reálně svět tak, jak je, ale pokoušející se zachytit a konstituovat myšlení o světě pomocí některých přesně odpozorovaných fragmentů reality. Jinými slovy: pomocí prvků převzatých z reality vypráví Vrága v duchu malířské tradice nejrůznější nedokončené příběhy, ilustruje abstraktní děje, které se odehrávají v mnohdy ne zcela adekvátních kulisách často vytržených z autentické reality doby jejich vzniku. Vytváří tak velmi barvité mozaiky různých vrstev reality, složené z přesného pozorování, vyprávěného příběhu a fantaskního světa stýkajícího se s realitou jen velmi volně. Malovaným obrazem zachycuje něco, co není viditelné a jen obtížně představitelné – obsah lidského podvědomí, bázně a strachy, jenž si každý sám v sobě nosí!

Mgr. Martin Dvořák, úryvek z katalogu. 

     

     

Fotografie z vernisáže 6.3.2013, foto: Miroslav Potyka, V. Nezval.

Martin Vrága je absolventem SUPŠ Uherské Hradiště, kde v roce 2005 absolvoval obor malířství pod vedením Miroslava Maliny.  Ve studiu malby pokračoval na Fakultě výtvarných umění v Brně (ateliér Tomáše Lahody, Petra Veselého). Během svého vysokoškolského studia absolvoval několik zahraničních stáží, kupříkladu na T.E.I. Athinas v Řecku, VŠVU v Bratislavě a Hochschule für Grafik und Buchkunst v Lipsku (ateliér Anette Schröter), kde zároveň realizoval svou diplomovou práci. Mimo jiné se v roce 2010 účastnil III. Hradišťského plenéru, jehož pořadatelem je Klub kultury Uherské Hradiště.

VÝSTAVY

2012 - Diplomky 2012, The Chemistry Gallery

2012 - Diplomanti FaVU 2012, Dům pánů z Kunštátu, Brno

2012 - Malíři, namaluj mi, Wannieck Gallery, Brno

2011 - Bzenecký výtvarný podzim - skupinová výstava¨

2010 - výstava účastníků konfrontace ARS kontakt 2010, Galerie Jižního křídla nové radnice, Brno; Galerie Dolmen, Praha

2010 - III. Hradišťský plenér, Galerie Vladimíra Hrocha, Uherské Hradiště

2009 - A(VOID) Gallery Praha -Ateliér malířství 1

2009 - Galerie Dolmen Brno-Ateliér malířství 1

2008 - Galerie Maják Uherské Hradiště

2008 - Galerie Panský dům Uherský Brod - samostatná výstava

2007 - Galerie Dolmen Brno- skupinová výstava

2007 - Galerie Platinium Brno-Ateliér malířství 1

2006 - Městské divadlo Brno-Ateliér malířství 1

5.3.2013 10:21 • Přečteno: 2019x • Autor: Petra Baroňová


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.