Datum: 14. 07. 2020

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS

11. 4. 2019

Klub kultury • 19:00  • Tanec a divadlo 

Jaroslav Dušek - ČTYŘI DOHODY

Láska, vztahy a přátelství, jak je vidí toltécký šaman Don Miguel Ruiz. 

Představení Čtyři dohody se koná ve spolupráci s Klubem kultury. Výtěžek bude věnován Diakonii ČCE - středisku CESTA na provoz Denního stacionáře, Rané péče, Podpory samostatného bydlení osobám s chronickým duševním onemocněním a Sociálně terapeutické dílny.

Based on the book The Four Agreements © 1997 by Miguel Angel Ruiz, M.D. and Janet Mills. Produced with permission of Amber-Allen Publishing, Inc. P.O. Box 6657, San Rafael, CA 94903. All rights reserved.

 

Výňatek z rozhovoru s Jaroslavem Duškem...

Často mám pocit, jakoby mi kousek po kousku pozutíkala všechna energie... Poradil bys mi, jak ji přirozenou cestou dočerpat?

Zastavit se. To je základ. Přestat pospíchat. Pochopit, že nic z toho, o čem se domníváme, že je důležité, vlastně neexistuje. Že všechno, co nás obtěžuje a vyčerpává, jsme si vytvořili my sami. Když si to uvědomíme, můžeme s tím začít pracovat. Nejvíc vyčerpává pocit, že jsou na nás valeny další a další nároky a povinnosti. Každý od nás něco chce a vyžaduje. Většinou je to ale jen důsledek toho, jak jsme si to my sami nastavili. Nejvíc vyčerpávají úporné myšlenky, které se nám v hlavě honí stále dokola, až z nich vzniká iluze, že jsou reálné. A přitom je stejným způsobem, jako jsme si je vytvořili, můžeme nechat rozplynout.

Ale člověk dnes aby měl strach, že když se zastaví, něco mu uteče...

O to překvapivější je zjištění, že když se zastavíte, neuteče vám nic. To jen vy stále něčemu utíkáte. A dělá to tak většina lidí. Utíkají sami sobě. Až teprve ve chvíli, kdy se zastaví, pochopí, že se mohou potkat sami se sebou, se svou klidnou podstatou. Ta podstata, to je náš život. Má na svědomí, že tělo dýchá, krev proudí... Ano, tohle je život. To jen my se popletli. Když naříkáme, že máme těžký život, nemyslíme tím život, jen to, že jsme si na sebe navalili spoustu starostí. Život je jinde. Život je energie, která nás udržuje naživu. Díky ní tady my dva můžeme sedět a povídat si. A díky ní paradoxně můžeme mít i ty starosti. Mít pocit, že nás nikdo nemá rád. Že nás nikdo nechápe.


 


Přiložené soubory