14.
června
2024

X. Noc s Metodějem

začátek
16:30
místo
Ostatní
kategorie
Koncerty, Tanec a folklor, Ostatní
vstupné
vstup volný

Jubilejní desátý ročník festivalu na Výšině sv. Metoděje pod širým nebem - potažmo pod hvězdami - určeného velkým i malým návštěvníkům, nabídne opět bohatý a pestrý program.

***

16.30
DĚTSKÉ ODPOLEDNE S MAGNA MYSTERIA
Letošní Noc s Metodějem se bude odehrávat ve stylu starých Jarmarků. Obchodu se lidé věnují od nepaměti a obchod byl i hnacím motorem pokroku. Výroční trhy (či později Jarmarky) byly současně též místy, kde se setkávalo mnoho lidí z různých koutů světa, a kde se proto nejen prodávalo, ale též vyprávělo. Součástí Jarmarků byli i potulní umělci, kteří zde předváděli své umění.

Divadlo Bořivoj předvede ukázku loutkového divadla,
u "kouzelného dědečka" a trhovce všemi mastmi mazaného Antonína Mošťka si můžete vymodelovat něco z hlíny nebo si zakoupit pěkný kousek keramiky.
U Pavla a Jitky Hutěčkových si vyrobíte dřevěné zvířátko,
neboť jak ví každý lesák, dřevo umí mluvit (a třeba i štěkat).
SHŠ In Taberna pochází z Brna a zabývá se obdobím 14. století, vy s nimi nakouknete do života potulných kejklířů tehdejší doby, naučíte se žonglovat a základy fireshow.
Biskupští Manové z Kroměříže, jež v dobách dávných plnili jeden z nejdůležitějších úkolů – chránit biskupa a vlastně celou Moravu – si pro vás připravili spoustu her a rukodělnou dílnu.

19.00
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Krátkým připomenutím historického významu Výšiny sv. Metoděje i ohlédnutím za minulými ročníky, přivítají návštěvníky starosta města Ing. Stanislav Blaha a PhDr. Ivo Frolec, ředitel Slováckého muzea.

19.10
ŤAŽKÁ MUZIKA Z TĚRCHOVEJ
Jedná se o volné uskupení těrchovských muzikantů, kteří působili v různých prestižních těrchovských muzikách. Vyznačují se svérázným originálním hudebním a pěveckým projevem, který je charakteristický pro Těrchovou a oblast severního Slovenska. Název skupiny je odvozen od jejich tělesné hmotnosti. Ve svém programu využívají různé hudební nástroje (housle, malá dvoustrunná basa, zvonkohra, píšťalky, heligonka ), které jsou charakteristické pro region, ze kterého muzikanti pocházejí. Muzika si získala obdiv u posluchačů, kteří mají rádi čistý, nestylizovaný hudební projev. Uchovávají a šíří původní lidovou hudební kulturu v té nejstarší podobě. Účinkovali na různých kulturních akcích na Slovensku, v Rumunsku, Polsku, v České republice, Chorvatsku, Itálii, Rusku, Ukrajině, Sicílii, Francii a Ázerbájdžánu.

20.30
DOCUKU
Šestičlenná hudební formace Docuku z Valašského Meziříčí vznikla na sklonku r. 2001 díky iniciativě zpěváka a multiinstrumentalisty Jiřího Buksy. Její název znamená ve valašském nářečí „honem, rychle, svižně“ nebo také „dohromady“ a zúčastnění hudebníci jej naplňují ve svižných, melodických písničkách na pomezí folklóru a bigbítu. Písně, zaznamenané ve sbornících lidových písní nebo i vlastní tvorba, čerpající z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského, jsou osobitě aranžovány a transformovány do podoby milostných balad či folklorbeatových „našlapaných“ skladeb.

22.00
BOCA FUEGO

Na slunci i v hvězdné záři BOCA FUEGO se tváří jako parta lidí, co si žhnoucí oheň v srdci nosí. 
Král Jelimán tomu velí, aby všichni byli bdělí a svou kůži v letmé chvíli na škvarek si nespálili.
Fonzi dlouhým bičem práská, mluví o něm každá kráska, co se vydá bez prodlení na to žhavé představení.
Jutus jednou koulí točí, až publikum poulí oči, Chichoš dravé ohně krotí a to všechno Tomáš fotí.
Něžná Valis kluky mate, hladí jiskry rozevláté, Karinka pak s mámou Klárou tančí rozžhavenou párou.
Nik je šéf všech věrných psíčků, Markétu má za chůvičku, Karin, je-li uondána, hlídá zase chůva Jana.
Starý básník ze své skrýše o tom vzletné verše píše, chytrý Martin za vše ručí, svítí, hasí, ba i zvučí.
Celá tahle parta skvělá vždy a ráda všechno dělá pro to, aby návštěvníci odnesli si úsměv v líci.

ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA UHERSKÉ HRADIŠTĚ - SADY "ŠPITÁLKY"

Dějiny lokality se začaly psát v první třetině 9. století, kdy Slované, spolu s misionáři z Akvileje a ze Salcburku, začali stavět kostel na půdorysu řeckého kříže.
Po roce 863 na toto místo přišla byzantská misie, v jejímž čele stál Konstantin a jeho bratr Metoděj. K původnímu kostelu byl přistavěn kostel s apsidou, který se stal místem výuky mnichů.
Bratři však spolu se svými žáky po 4 letech odešli a v roce 872 se vrátil zpět již jen Metoděj, nyní ale už jako arcibiskup Moravský a Panonský. V blízkosti kostela byla vybudována velká halová stavba, která se stala arcibiskupovým sídlem. Pro jeho žáky bylo postaveno srubové sídliště s dílnami a obytnými domy a ke kostelu byla přistavěna kaple s hrobovou komorou.
V roce 885 Metoděj zemřel a byl pohřben do hrobky ve zdi kostela. V souvislosti s odchodem jeho žáků byly později Metodějovy ostatky vyzvednuty a přeneseny na neznámé místo.

Hlavní partneři:

město Uherské Hradiště
Klub Kultury Uherské Hradiště
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Mohlo by vás zajímat

Kamera, klapka, jedem!
Kamera, klapka, jedem!
28. května
18:00
Klub kultury
červen 2024
Academic school - Magický slunovrat
Academic school - Magický slunovrat
19. června
15:30
Klub kultury
Academic school - Magický slunovrat
Academic school - Magický slunovrat
19. června
17:00
Klub kultury
Slovácké léto
Slovácké léto
28. června – 7. července
Masarykovo náměstí a další 1 místo
červenec 2024
68. Kopaničárské slavnosti
68. Kopaničárské slavnosti
12. – 14. července
Ostatní
září 2024
XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
XXI. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek
6. – 8. září
Klub kultury a dalších 5 míst