Datum: 21. 02. 2020

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
Výstava Antonína Kostky
Kategorie: VÝSTAVY

Výstava Antonína Kostky V prostorách Reduty byla od 23. 8. - 30. 9. 2017 k vidění autorská práce fotografa Antonína Kostky. Výstava nesoucí název Má Vlára byla inspirována prostorem Vlárského průsmyku,který je autorovi velmi blízký.

Antonín Kostka se narodil 16. října 1958, žije v Brumově-Bylnici. Fotografovat začal v roce 1971. Od počátku 80. let se ve volném čase systematicky věnuje fotografii přírody nejsevernější části Bílých Karpat na moravsko-slovenském pomezí v oblasti Vlárského průsmyku. Ve své tvorbě preferuje klasickou černobílou fotografii na střední formát negativu a převážná většina jeho snímků je pořízená fotopřístrojem Moskva V, starým jako sám autor. Ke svým oblíbeným motivům se mnohokrát vrácí a pro jejich ztvárnění hladá naobvyklé a mimořádné světelné podmínky. Často exponuje jeden snímek mnoho hodin při svitu měsíce nebo hvězd.

 

Doposud uspořádal přes sedmdesát autorských výstav a zúčastnil se desítek výstav kolektivních. Jeho fotografie byly oceněny na mnoha celostátních a mezinárodních fotografických soutěžích a v roce 1994 získaly zlatou medaili na mezinárodním bienále umělecké fotografie STROM Ružomberok. Byly rovněž publikovány v knihách - Fořtovo království, Ze života lovců, Bílé Karpaty, Lovy ve třech světadílech, Od vesna do vesna a další. 

 

Vyznání 

Hledám způsob, jak vyjádřit černobílím snímkem zázrak rození dne i jeho umírání. Ty pomíjivé okažiky, kdy siluety hor jsou ještě temné, na nebi blikají poslední hvězdy a daleko za Váhem, do velebného ticha, míru a pokoje, v pastelech nejjasnějších, vychází Slunce. Chvíle, kdy se můj rodný kraj noří do chladných tónů podvečera, údolí řeky Vláry se utápí v šedi a hory na pomezí Moravy a Slovenska usínají. Naslouchám hlasům vlárského lesa, vdechují jeho vůně a objektivem fotoaparátu hledám místa, kde karpatská příroda doposud nepodlehla civilizaci. Ve věkovitých lesních porostech se snažím pod korunami buků najít magické stopy světla, které by na citlivé vrstvě filmu vytvořily obraz tohoto tichého světa. Světa, který je pro mě tím nejkrásnějším divadlem...                                                                                 Antonín Kostka 

24.8.2017 9:56 • Přečteno: 436x • Autor: Adéla Němcová


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!