Datum: 01. 06. 2020

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
SLOVÁCKO & VALAŠSKO
Kategorie: VÝSTAVY

SLOVÁCKO & VALAŠSKOFOLKLORNÍ INSPIRACE ZDEŇKA HUDEČKA - výstava obrazů se koná od 6. října 2012 do 21. listopadu 2012 v Galerii Vladimíra Hrocha.

 

SLOVÁCKO & VALAŠSKO

FOLKLORNÍ INSPIRACE ZDEŇKA HUDEČKA - VÝSTAVA POTRVÁ DO 21. LISTOPADU 2012.

Zdeněk Hudeček se narodil v roce 1938 v Uh. Ostrohu, kde žije a tvoří. V letech 1954 - 57 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uh. Hradišti. Od roku 1989 je členem Svazu českých výtvarných uměkců a od r. 1992 i Unie výtvarných umělců a teoretiků jihovýchodní Moravy. Poprvé se výrazněji představil na výstavě mladých v r. 1996 a pak o dva roky později na Salonu 68 v Domě umění ve Zlíně. Doposud připravil kolem 40 autorských výstav převážně na Slovácku a jihovýchodní Moravě, ale také v Ostravě, Vsetíně, Praze, Havířově apod. Často se zúčastňuje kolektivních výstav. A jen připomeňmě, že na Mezinárodním veletrhu výtvarného umění v Českých Budějovicích v roce 2010 mu byla udělena Czech art Festivalu v kategorii malba.

Jeho tvorba vychází z reality, ale je ozvláštněna imaginací, sněním, něhou a hledáním krásy. Tento přístup jej jakoby předurčoval k tomu, aby se začal ve svém díle inspirovat folklorní tradicí. Výrazně se tak stalo kolem roku 2007. Jak uvádí Jiří Jilík: "Malíř se vrhá do tohoto světa - řečeno s jistou nadsázkou - takřka lačně, jakoby se se náhle nemohl nasytit barev, tónů a pohybů, oněch živlů, z nichž je tento svět folkloru utvořen. Vrací se ke kořenům uvědomujíce si, že krev není voda a že naše ztotožnění se s místem, kde žijeme, je součástí pocitu životního naplnění. Národopisné motivy z Dolňácka, z ostrožského regionu, proměnily jeho ateliér v rozkvetlou slováckou předzahrádku a zachytily současnou podobu folkloru - na rozdíl třeba od Františka Pavlici, který se s jistou nostalgií obrací více do minulosti. Malíř nehledá etnografický detail, ani dramatický výjev, spíše se nechá okouzlit barevnou harmonií".

 

                                                                                     Martin Zálešák a Zdeněk Hudeček, foto: Mirek Potyka

 

Častým námětem jsou muzikanti a zpěváci - oba Petrů, Martin Hrbáč, Luboš a Dušan Holých, František Okénka, Martin Zálešák, Jiří Pavlica, Magdalena Múčková a další. Horňácko se v poslední době stalo nejčastějším cílem Hudečkových cest a tento soubor obrazů měl premiéru v rámci letošních Horňáckých slavnostech ve Velké nad Veličkou. Není se co divit, vždyť v žilách malíře koluje horňácká krev - jeho otec, Jan Hudeček, byl rodák z Hrubé Vrbky, povoláním malíř, lakýrník a písmomalíř a jak sám Zdeněk říká - bez něho by se asi výtvarníkem nestal. Zmíněný cyklus obrazů inspirovaným Horňáckem a jeho osobnostmi charakterizují osobitý pohled a nevšední komkpozice, snaha o nové výtvarné prky dokreslující figurální interpretaci. Kolekce "Slovácko a Valašsko" v Klubu kultury je rozšířena o obrazy z širšího regionu Slovácka a o Valašsko. Folklorní motivy jsou doplněny krajinami z obou regionů.

Hudečkovy obrazy jsou nejen současnou reflexí folklorního dění, ale i návratem do světa dětství, poetickým návratem plným pochopení, souznění, úcty a krásy.

Mirek Potyka

3.10.2012 9:34 • Přečteno: 1586x • Autor: Petra Baroňová


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.