Datum: 27. 02. 2020

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
PETR RAŠKA - OBRAZY
Kategorie: VÝSTAVY

PETR RAŠKA - OBRAZYVýstavní rok Klubu kultury Uh. Hradiště 2017 otevřel svou první autorskou výstavou v našem městě mladý malíř Petr Raška (1982). Autor pochází z Kyjova a v současné době žije a věnuje se výtvarné tvorbě v Praze. Mimo stěžejní malbu se zaměřuje také na kresbu a tvorbu objektů. Výstava, která představuje průřez autorovou dosavadní tvorbou v Galerii Vl. Hrocha a potrvá do 28. února.

 

Petr Raška (1982) pochází z Kyjova, v současné době žije a pracuje v Praze. Svá studia započal na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti v ateliéru malířství pod vedením akad. mal. Miroslava Maliny. Následné vysokoškolské studium ho přivedlo do ateliéru malířství akad. mal. Daniela Balabána, kde v roce 2007 absolvoval na Ostravské univerzitě v Ostravě. Zdejší ateliér umožnil začínajícímu autorovi navázat na již získané základy studia lidského těla a pod vedením D. Balabána, Eduarda Halberštáta nebo také Maria Kotrby toto zaujetí rozvíjet. Je členem Sdružení výtvarných umělců moravských (SVUM) Hodonín a pravidelně vystavuje a účastní se kolektivních  výstav. Z posledních jmenujme například výstavy v Galerii Mlejn v Ostravě (2010), v Galerii Chagall v Ostravě (2008), Veselí nad Moravou (2015), Bzenecký podzim (2011) atd. Ve své tvorbě se zabývá převážně figurativními kompozicemi a malbou aktů. Expresivní formou, postupnou stylizací figur, portrétů a krajin se občas dostává až na pomezí abstrakce. Pro jeho tvorbu je typická výrazná barevnost, rázný tah štětcem, kladení několika vrstev, ploch a plánů přes sebe. Často se k jednotlivým kompozicím vrací a přetváří je. Náměty obrazů jsou velmi různorodé, nechává se inspirovat děním kolem sebe, literaturou, náboženskými motivy a častokrát ženským tělem. Jeho tvorba je častokrát vyjádřením vlastních psychických stavů a vnitřních pocitů. Výstava v Galerii Vladimíra Hrocha je jakýmsi průřezem jeho dosavadní malířskou tvorbou. Věnuje se ale rovněž kresbě, grafice a vytváření prostorových objektů.

„Formálně je v mých věcech cítit vliv symbolismu a jeho spojení s expresí a zájmem o vizualizaci psychických stavů. Ovlivnil mě také informel a abstraktní expresionismus s jeho zájmem o hmotu barvy a spojení nejrůznějších povrchů a materiálů a technik - hranice mezi malbou, kresbou, objektem a grafikou v podstatě nevnímám, jsou pro mě jen technické způsoby řešení hmoty v prostoru (virtuálním nebo reálném). Obsahová stránka mých prací je inspirována poznatky hlubinné psychologie, vztahu vědomí a nevědomí, Freudovou koncepcí protikladného působení pudu života a pudu smrti, Jungovou naukou o archetypech. Samotné kompozice vznikají značně intuitivně v režimu střídání psychického automatismu a vědomé analýzy a korekce (estetické úpravy a rozpoznání příběhu jednotlivého díla, nesoucí atributy osobního a kolektivního nevědomí).“

www.raska-petr.cz

13.2.2017 8:54 • Přečteno: 983x • Autor: Petra Baroňová


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!