Datum: 27. 02. 2020

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
Pavel Popelka - Podoby víry
Kategorie: VÝSTAVY

Pavel Popelka - Podoby víryKlub kultury Uherské Hradiště ve spolupráci s Muzeem J. A. Komenského připravil pro období adventu a příprav na Vánoce výstavu fotografií Pavla Popelky "Podoby víry", která se koná v chodbách Reduty.

Klub kultury Uherské Hradiště ve spolupráci s Muzeem J. A. Komenského připravil pro období adventu a příprav na Vánoce výstavu fotografií Pavla Popelky "Podoby víry". Duchovně zaměřené fotografie budou vystaveny v chodbách Reduty od 16. prosince 2014 do 31. ledna 2015. Vernisáž proběhne v úterý 16. prosince v 17 hodin v komorním sále Reduty za hudebního doprovodu Chrámového sboru sv. Františka Xaverského z Uh. Hradiště.

 

Pavel Popelka - etnograf, sběratel lidových písní, autor folklorních pořadů, publicista a spisovatel, aktivní hráč na gajdy a zpěvák a v neposlední řadě filmař a fotograf - ředitel Muzea Jana Amose Komenského. Narodil se 12.3.1949 ve Strání a výrazná folklorní tradice obce a okolí jej silně ovlivnila. Vystudoval FF MU v Brně etnografii a sociologii. V roce 1974 nastoupil do uherskobrodského Muzea Jana Amose Komenského jako etnograf, od roku 1989 zde působí jako ředitel. Realizoval řadu komplexních výzkumů lidové kultury na Uherskobrodsku a Kopanicích, pořídil kolem tisíce záznamů lidových písní, v roce 1987 inicioval založení Festivalu masopustních tradic ve Strání a o rok později Musaionfilm – nesoutěžní přehlídku videodokumentů s národopisnou tematikou. Připravil řadu významných pořadů pro Mezinárodní folklorní festival Strážnice Při těchto aktivitách natáčel filmové dokumenty a pochopitelně fotografoval. Fotografování se mu stalo více než koníčkem, což  potvrdila celá řada výstav, např. v Klubu kultury v Uh.Hradišti, ve Slezské galerii v Ostravě, v Pedagogickém muzeu J. A. K.  v Praze, v Buchlovicích a několik výstav v brodském Muzeu JAK i na dalších místech, mimo jiné i v Holandsku, Maďarsku nebo na Slovensku. Vydal několik publikací ze svých sběrů lidových písní i humorné reportáže z putování s kamarády z Horňácka. Fotografuje především folklorní náměty, výsledkem jsou  výtvarně kvalitní reportáže  a dokumenty autora, který ví a intimně zná, co fotografuje. 

11.12.2014 10:17 • Přečteno: 721x • Autor: Petra Baroňová


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.