Datum: 26. 09. 2018

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
KONCERT K PAMÁTCE ZESNULÝCH
Kategorie: Články na úvodní straně

KONCERT K PAMÁTCE ZESNULÝCHneděle 2. listopadu, 19:30, Kostel sv. Fr. Xaverského - Messe Solenelle Charlese Gounoda v podání Smíšeného pěveckého sboru Svatopluk, Vyškovského pěveckého sboru a sólistů: Ivany Zámečníkové (soprán), Otakara Součka (tenor), Petra Karase (bas) a Stanislava Halody (varhany) s dirigentem Filipem Mackem

V rámci tradičního Koncertu k památce zesnulých zazní v Kostele sv. Fr. Xaverského Messe Solenelle Charlese Gounoda v podání Smíšeného pěveckého sboru Svatopluk, Vyškovského pěveckého sboru a sólistů: Ivany Zámečníkové (soprán), Otakara Součka (tenor), Petra Karase (bas) a Stanislava Halody (varhany) s dirigentem Filipem Mackem.

Charles Gounod se narodil v Paříži jako syn klavíristky a uměleckého otce. Messe Solennelle, též známou jako Saint Cecilia Mass čili Mši za sv. Cecilii dokončil v roce 1854. Poprvé byla v plném rozsahu provedena v kostele sv. Eustache v Paříži 22. listopadu 1855. Měla obrovský úspěch a Goundovi přinesla jak slávu, tak také doživotní nálepku „pozoruhodného skladatele“.

Smíšený pěvecký sbor Svatopluk patří k nejstarším pěveckým sborům v České republice – byl založen v roce 1894 profesorem českého gymnázia v Uherském Hradišti Antonínem Kollmannem. Jeho činnost nebyla nikdy přerušena, a to i díky dlouholetému působení sbormistra, dirigenta a upravovatele lidových písní Oldřicha Halmy, který stál v čele Svatopluku plných 50 let. Od roku 2002 stojí v čele Svatopluku sbormistr a dirigent Filip Macek, jenž se sborem pokračuje ve studování významných vokálně-instrumentálních děl.

 

Vyškovský pěvecký sbor vznikl v roce 1984, který UNESCO vyhlásilo Rokem české hudby. Sborový zpěv ve Vyškově má bohatou historii, ovlivněnou osobnostmi prof. Jana Šoupala nebo Dr. Antonína Tučapského Současný sbor navazuje na slavné Volné pěvecké sdružení. Repertoár sboru prošel logickým vývojem od jednodušších skladeb až po obsáhlá díla sborového zpěvu. 

21.10.2014 14:53 • Přečteno: 2355x • Autor: František Elfmark


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.