Datum: 20. 01. 2019

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS

27. 3. 2018

Reduta • 19:30  • Koncert  • Vážná hudba - Musica 

MUSICA: Bennewitzovo kvarteto

Jakub Fišer 1. housle, Štěpán Ježek 2. housle, Jiří Pinkas  viola a Štěpán Doležal – violoncello

Bennewitzovo kvarteto, založené v roce 1998, je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem. Dokládají to nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích – v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, i pochvalné hlasy kritiky.

V současné době kvarteto koncertuje na významných českých i zahraničních podiích (Wigmore Hall London, Musikverein Wien, Konzerhaus Berlin, The Frick Collection New York a další) a je pravidelně zváno na festivaly (Salzburger Festspiele, Luzerne Festival, Rheingau Musik Festival, Pražské jaro, Dvořákova Praha…). Ansámbl natočil několik CD s kvartety L.Janáčka, B.Bartóka, B.Smetany, A.Dvořáka.

Vedle bohatého hudebního projevu se kvarteto prezentuje ojedinělým výběrem repertoáru. V dramaturgii svých koncertů členové kvarteta také dbají na propagaci české hudby, včetně vynikajících a neprávem opomíjených autorů, jako jsou L. Dusík, A. Rejcha, P. Haas, V.Ullmann, E. Schulhoff a další.

Díky účasti na nejrůznějších mistrovských kurzech měli jeho členové příležitost získávat zkušenosti a inspiraci od mnoha významných hudebních osobností, zejména Rainera Schmidta (Hagenovo kvarteto) a Waltera Levina (kvarteto La Salle). V roce 2004 byl soubor vyznamenán cenou Českého spolku pro komorní hudbu. V letech 2002–2004 bylo kvarteto angažováno jako „Quartet in Residence“ v Basileji a bylo pověřeno vedením kurzu kvartetní hry. Soubor nese jméno houslisty Antonína Bennewitze (1833–1926), který se zasloužil o vytvoření české houslové školy.


Přiložené soubory