Datum: 27. 05. 2020

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS

10. 6. 2016

Reduta • 18:00  • Výstava 

LUKÁŠ KOVÁR - TAJEMNÉ BORNEO - vernisáž a beseda k výstavě

VERNISÁŽ FOTOGRAFIÍ LUKÁŠE KOVÁRA S NÁSLEDNOU BESEDOU - REDUTA PODKROVÍ

Snahou fotografa Lukáše Kovára (1973) je upozornit a přiblížit nádherný a rozmanitý život Bornea, který, bohužel, mizí strašlivým tempem z důvodů kácení pralesa a zakládání plantáží na pěstování palmy olejné.

Fotografie, které můžete zhlédnout na této výstavě, vznikly během mé osmnáctidenní cesty po Malajsijské části ostrova. Vidět prales bylo vždy mým snem a v roce 2013 se mi ho, díky neuskutečněné cestě na sever Norska a skvělému českému fotografovi přírody Petrovi Bambouskovi, podařilo splnit.
Během našeho putování po Borneu jsem měl možnost navštívit několik národních parků a rezervací, kde jsme pozorovali a fotografovali noční život rozmanitých druhů žab. Jinde nám, pro změnu, dělali společnost orangutani nebo jsme za křiku kahau nosatých a makaků procházeli mangrové porosty a v kopcích hledali láčkovky.
Poloostrov Tanjung Datu mně ohromil nádhernými nedotčenými bílými písečnými plážemi, kde jsem měl možnost spatřit kladení vajec želv karet obrovských. Uprostřed rezervace Ganing jsem s úžasem obdivoval rozkvetlou rafflesii, která kvete jen 3 dny a „voní“ po zkaženém mase. V NP Mulu byl svědkem nádherného přírodního divadla, výletu 2 až 3 miliónů netopýrů z jeskyně Cave.
Samozřejmě každý den jsme se pohybovali v pralese, který mě svou rozmanitostí, nepropustností, temnotou a neuvěřitelným nočním životem neustále překvapoval. Snad jsem Vám, alespoň těmito fotografiemi, dokázal přiblížit nádherný a rozmanitý život Bornea, který, bohužel, mizí strašlivým tempem z důvodů kácení pralesa a zakládání plantáží na pěstování palmy olejné. Doufám, že se tam ještě vrátím, než zmizí úplně.

VÝSTAVA SE KONÁ V RÁMCI PROGRAMU LETOŠNÍHO MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU TÝKÁ SE TO TAKÉ TEBE A POTRVÁ DO 12. 7. 2016

KOVÁR LUKÁŠ  (*1973)
rybář a příležitostný fotograf přírody

Příroda mě zajímala od mala, ale k fotografování jsem se dostal až v pozdější době. Napřed jsem natáčel videokamerou a od roku 2004 jsem ji vyměnil za digitální fotoaparát, abych lépe zachytil kouzelné okamžiky ze života zvěře. První byl Panasonic, který posléze nahradila digitální zrcadlovka Canon. Firmě Canon a jejím výrobkům jsem zůstal věrný až doposud.

Fotografování přírody se věnuji ve volném čase. Díky tomuto koníčku jsem již procestoval několik států, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Litvu, Německo, Finsko, Švédsko, Norsko a Borneo. Zvláště Skandinávie mi přirostla k srdci a rád se tam vracím. Převážná část mých fotografií ovšem vznikla doma, v Oderských vrších.


Přiložené soubory