Datum: 22. 02. 2020

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS

01. 6. 2013

Jezuitská kolej • 9:00  • Ostatní 

DNY ITALSKÉ REPUBLIKY NA MORAVĚ

 

DEN PRVNÍ

První červnová sobota nebude v Uherském Hradišti patřit pouze dětem a oslavám jejich svátku, ale také všem milovníkům Itálie, italské kultury a italské kuchyně. Klub kultury tu ve spolupráci s Italsko–moravskou kulturní a historickou asociací, Italským kulturním institutem a Velvyslanectvím Italské republiky uspořádá DNY ITALSKÉ REPUBLIKY NA MORAVĚ.

Dopoledne můžete na Masarykově náměstí zažít tu pravou Itálii. Od 9:00 vám nefalšovaná italská tržnice nabídne pravé italské potraviny – od domácích těstovin přes olivové oleje, sýry, víno až po čokoládu a jiné delikatesy, které tu ochutnáte nebo si je do zásoby pořídíte domů. Vlnu obdivu jistě sklidí expozice nablýskaných vozů temperamentních italských značek – MASERATI, FERRARI a FIAT. Těšit se můžete na velkolepou dech beroucí show italských vlajkonošů Sbandieratori di sant´elpidio a mare. a jelikož vám z jejich akrobatických kousků velmi pravděpodobně vyhládne, je pro vás v pasáži Menton v Prostřední ulici připraveno speciální italské obědové menu.

Na další porci voňavé italské atmosféry se můžete těšit v podvečer. Od 19:00 pro vás bude na Kolejním nádvoří (Jezuitská kolej) připravena večerní filmová kavárna a italský piano-bar. Pod širým nebem můžete při šálku omamného italského espressa sledovat slavnou oscarovou klasiku – italský snímek Federica Felliniho AMARCORD. Barmani pro vás namíchají pestrou škálu barevných letních italských drinků, ochutnat můžete italské víno a ke kávě si jistě rádi smlsnete na tiramisu, panacotě a jiných laskominách. Hudební italskou kulisu pak vykouzlí stylový pianista.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

AMARCORD

Drama / Komedie, Itálie / Francie, 1973, 123 min

Režie:              Federico Fellini

Scénář:            Federico Fellini

Kamera:          Giuseppe Rotunno

Hudba:            Nino Rota

Hrají:               Pupella Maggio, Armando Brancia, Magali Noël, Ciccio Ingrassia, Nando   Orfei, Maria Antonietta Beluzzi

Felliniho autobiografický film AMARCORD se odehrává ve 30. letech v Rimini, režisérově rodišti. Fellini ve filmu vzpomíná na své dospívání, k němuž nutně náleží třeba i první erotické zážitky, tajné návštěvy kina či platonická láska. Film získal roku 1975 Oscara za nejlepší zahraniční film (v témže roce byl ve stejné kategorii nominován i na Zlatý glóbus), o rok později byl nominován na Oscara za režii a původní scénář. Fellini byl navíc oceněn dalšími cenami – mj. Cenou newyorských filmových kritiků, "Stříbrnou stuhou" Italského národního syndikátu novinářů a "Davidem" francouzského syndikátů filmových recenzentů.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

DEN DRUHÝ

První den vás jistě příjemně naladí na oslavy DNE ITALSKÉ REPUBLIKY, které se následující den – tj. v neděli 2. června – uskuteční na zámku v Ořechově. Počínaje desátou hodinou dopolední zde budou prostory zámku otevřeny veřejnosti, k vidění bude opět expozice automobilů italských značek MASERATI, FERRARI a FIAT, velkolepá show italských vlajkonošů Sbandieratori di sant´elpidio a mare a výstava italských fotek a umění. Malé i velké návštěvníky zaručeně potěší show populárního kouzelníka Jiřího Hadaše, zahrají oblíbené cimbálové muziky a pro děti budou připraveny zajímavé atrakce.

DNY ITALSKÉ REPUBLIKY NA MORAVĚ jsou veřejnosti přístupné ZDARMA!


Přiložené soubory