Datum: 21. 02. 2019

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS

22. 9. 2018

Reduta • 17:00  • Výstava 

DÉMONI - JIŘÍ VÁLEK A SVĚTLANA MALINOVÁ

Olejomalby, kresby, koláže, tisky a další techniky.

 

„V nás, kolem nás a všude, kde si je dovedeme představit nebo kde skutečně jsou… Démoni… Dívají se na nás očima našich kamarádů, lidí na ulici, v hospodách či v autobuse. Jindy jen tak z pozarohu vykukují a dávají o sobě vědět.“

Jiří Válek

Démoni jsou třetí společnou výstavou Světlany Malinové, nyní studentky FAMU a malíře Jiřího Válka. První společná výstava tandemu Malinová – Válek se uskutečnila v loňském roce pod názvem Portréty, a to v Uherském Hradišti. Námět pro výstavu prakticky banální, výtvarník a fotografka pojali však toto téma po svém. Válek použil pro svoji práci tzv. podfotku a dál s ní pracoval dle svých slov v ručním fotoshopu. Co to znamená? Vytištěné velkoformátové fotografie zpracovával: máčením, lepením, muchláním, kolorováním, dokreslováním a malbou, až se dostal ke konečnému efektu. Malinová pojala svou práci veskrze minimalisticky a svůj vlastní portrét předvedla 6krát upravovaný reprodukčními technikami. Další výstava (performance, možná happening) se uskutečnila letos v červnu. Místo: brněnské podzemí. Diváci, účastníci: úzký kolektiv pozvaných přátel. Název: Romantický večer při svíčkách. A skutečně, prostory byly nasvíceny cca 200 svícemi a akce byla ve skutečnosti koncertem spřízněných brněnských muzikantů v zakázaných prostorách brněnských sklepení s tištěnými obrazy Válkových oken a projekcí „přes zrcátka“ Malinové. 

 

Jiří Válek

Narodil se v Uherském Hradišti. Absolvoval stavební průmyslovku v Gottwaldově, výtvarný odbor ZUŠ v Uherském Hradišti, studia arteterapie na olomoucké alma mater, výtvarnou výchovu s ruštinou, speciální pedagogiku tamtéž, manželství, rozvod, střídavou výchovu, moskevská studia rusistiky, herecké angažmá v olomouckém akademickém Malém „S“ divadle.

Od roku 1988 pořádá dvě až tři výstavy ročně, a to samostatně nebo se svými přáteli. Bývají to festivaly, výstavy s vernisážemi spojené s turistickými pochody či happeningy a performancemi básníků, hudebníků a divadelníků. Vystavuje jak v České republice, tak v zahraničí: Moskva, Singapur, Rotterdam. Od roku 1989 žil a pracoval v Praze, v roce 2010 přesídlil do Olomouce. V současné době žije, tvoří a pracuje v Uh. Hradišti. Věnuje se malbě, kresbě, grafice a netradičním technikám. Další jeho činností jsou architektonické návrhy a realizace, rekonstrukce a restaurování starých domů. V roce 2015 se podílel na realizaci stálé expozice archeologie pro muzeum ve Znojmě. V roce 2017 vyráběl repliky zemědělského nářadí z období neolitu pro muzeum v Blansku.

Tématy jeho obrazů jsou výjevy z podvědomí, biblické náměty, portréty, figura a zpracování automatické kresby. 

 
Světlana Malinová  
 
Umělkyně, jejíž tvorba zatím nepřekročila regionální standard, je první rokem studentkou ateliéru klasické fotografie na FAMU v Praze. 
Ve své práci se inspiruje ledasčím a ledaským. Aktuální výstava je jejím třetím společným projektem s podobně smýšlejícím autorem Jiřím Válkem. 
Za svoji dvacet let trvající aktivní působnost v regionu toho stihla nemálo.  
Aktuálně se snaží o propagaci výzkumu mladého studenta z Jemenské univerzity v San‘á Amira Shamira. Jeho výzkum bude částečně zveřejněna vrámci připravované výstavy Démoni 22. 9. 2018.

 


Přiložené soubory